x

بهینه سازی خانه برای جلوگیری از اتلاف گرما

جلوگیری از اتلاف گرما در فصل های سرد سال یکی از مهم‌ترین دغدغه های خانواده‌ها محسوب می‌شود.

بسیاری از خانواده‌ها هستند که در فصل های پاییز و زمستان از مبلغ بالای قبض‌ گاز منزلشان شکایت دارند.

گروهی دیگر از خانواده ها هم هستند که می گویند از هر سیستم گرمایشی استفاده می کنند، منزلشان گرم نمی‌شود.

برای اینکه بتوانید جلوی هدر رفتن گرمای داخل خانه را بگیرید و مصرف انرژی و در نتیجه هزینه آن را کاهش دهید، پیشنهاد می کنیم:

1️⃣ یک سیستم گرمایشی مناسب با توجه به شرایط خانه و آب و هوای محل زندگی خود انتخاب کنید.

2️⃣ اگر آفتاب به درون خانه شما می تابد، در روزهای آفتابی پرده‌های منزل را کنار بزنید و از گرما و نور خورشید استفاده کنید.

3️⃣ اگر در منزل شومینه دارید و از آن استفاده نمی‌کنید به یاد داشته باشید که حتما راه دودکش آن را ببندید و از داخل مسدود کنید.

4️⃣ با شروع فصل سرما دریچه‌های کولر را ببندید و برای اطمینان هم می‌توانید جلوی دریچه‌ها را با یک لایه پلاستیک بپوشانید.

5️⃣ برای جلوگیری از اتلاف گرما از پنجره‌های دوجداره استفاده کنید این پنجره ها علاوه بر این که عایق گرما هستند، عایق صدا نیز بوده و از رد وبدل شدن صدا هم جلوگیری می کنند.

6️⃣ اطراف وسایل گرمایشی مثل شوفاژ را خلوت کنید و از قرار دادن وسایل بزرگ مانند مبل در نزدیکی شوفاژ خودداری کنید زیرا به مرور زمان این وسایل گرمای تولید شده توسط شوفاژ را جذب خود کرده و نمی گذارند منزل شما گرم شود.

7️⃣ معمولا گرما از طریق درزها و شکاف های در و پنجره از خانه خارج می شوند. می توانید برای بستن این درزها، از درزگیر مناسب استفاده کنید.

8️⃣ وسایل گرمایشی بعد از آن که مدتی از کار کردن آن‌ها بگذرد بازدهی آنها کم می‌شود و به سرویس و تعمیر احتیاج دارند. با سرویس کردن این وسایل، هم بازدهی آن ها را افزایش دهید و هم در هزینه صرفه جویی کنید.