X


اجزای سیستم اطفاء حریق اتوماتیک در ساختمان ها
آموزش عملکرد سیستم اطفاء حریق

سیستم اطفای حریق اتوماتیک برای کنترل و خاموش کردن حریق به صورت خودکار طراحی شده است. تا در همان دقایق اولیه آتش سوزی و قبل از اینکه آتش به مکان های دیگر برود جلوی پخش شدن آتش را بگیرد و سپس حریق را خاموش کند.

قابل توجه است این سیستم کاملا به صورت خودکار عمل کرده و نیاز به دخالت انسان برای فعال شدن ندارد.

به طور کلی سیستم اطفای حریق اتوماتیک در ساختمان ها را می توان به دسته های زیر تقسیم کرد:

1- سیستم اطفای حریق اتوماتیک آبی

2- سیستم اطفای حریق اتوماتیک CO2

3- سیستم اطفای حریق اتوماتیک پودری

4- سیستم اطفای حریق اتوماتیک گازی

5- سیستم اطفای حریق اتوماتیک فوم

6- سیستم اطفای حریق اتوماتیک مه یا پودر آب

 
برای بهترین نتیجه

برای پروژه های فوق العاده

برای جلو گیری از مشکل
قسمت‌های اصلی سیستم اطفاء حریق اتوماتیک آبی در ساختمان ها عبارتند از:
 

– مخزن یا استخر نگهداری آب
– پمپ‌های آتش نشانی

– شبکه لوله کشی توکار یا روکار 
– شیرهای کنترلی مانند شیر تر، شیر خشک و غیره
– اسپرینکلر یا اسپری آب (آب‌پاش یا افشانک)

 

نحوه کارکرد اسپرینکلر: 

سیستم اسپرینکلر، سیستم آب‌پاش خودکار سقفی است که برای مهار حریق‌های کلاس A به کار برده می‌شود. این سیستم، از یک شبکه لوله کشی‌ در سقف یا دیوار کارگاه یا سالن‌ها تشکیل شده است که فشار لازم آب درون آن به وسیله یک مرکز، تهیه و پمپاژ می‌شود. اندازه لوله‌ها و تعداد نازل‌ها با توجه به محاسبات سطح پوشش و میزان شعاع عمل نازل‌ها برآورد می‌شوند، به طوری که شعاع پاشش آب نازل‌ها با یکدیگر هم‌پوشانی دارند. برای استفاده از سیستم اسپرینکلر برای خاموش کردن آتش‌های نوع B و C به جای آب از پودر و گاز، گاز کربنیک یا هیدروکربون‌های هالوژنه استفاده می‌شود.
 

کاربرد اسپرینکلر:

از این سیستم در اطفاء حریق کلاس A و جهت خنک سازی حریق کلاس‌های B و C استفاده می‌شود. برخی از کاربردهای آن عبارتند از ساختما‌ن‌های اداری-مسکونی-تجاری، هتل‌ها، موزه‌ها، پارکینگ‌ها، ترانس‌های برق، تانک‌ها و مخازن نگهداری سوخت و مواد شیمیایی، کشتی‌ها، بنادر، انبارها.

 

مزایای اسپرینکلرها :

 سیستم اسپرینکلر یک شبکه بارنده خودکار است که برای خاموش کردن آتش سوزی های کوچک بوسیله پاشیدن و افشاندن آب به کار می رود و به این ترتیب رشد حریق را کند میکند تا سرویس آتش نشانی از راه برسد. این سیستم یکی از سودمندترین و پر مصرف ترین وسایل ثابت در اطفاء حریق است. چنانچه درهنگام ساخت یک بنا، این سیستم ها نصب شوند هزینه ها کاهش پیدا خواهند کرد. افزون بر مسائل اقتصادی چنانچه این وسایل به خوبی نصب شوند و به کار گرفته شوند تاثیری مهم بر نجات جان انسان ها دارند. با این وجود آب پاش های خود کار ممکن است در 3 تا 4 درصد موارد درست عمل نکنند، بیش از یک سوم این موارد به علت بسته بودن شیر تامین آب است.