X


بررسی ایمنی راه های دسترسی و خروج اضطراری در ساختمان ها
کنترل ایمنی راه های دسترسی

مقررات و قوانین برای خروج اضطراری در ساختمان ها:

مقررات و قوانین وضع شده در ساختمان سازی همه سازندگان را مجبور به پیروی از این قانون کرد که برای خروج در هنگام اضطرار باید یک مسیر مشخص وجود داشته باشد. این مسیر یا مسیر های اضطراری باید از قبل در ساختمان ایجاد شود. به عنوان مثال در آلمان قوانین در این زمینه وجود دارد که اعلام می کند مسیر خروج اضطراری در ساختمان ها در هنگام ساخت باید در اولویت بالا باشند و این مسیر ها باید با بالاترین استاندارد ها و امنیت های سازه ای ساخته شوند و راه های منتهی به این مسیر ها و درب خروج اضطراری باید در مقاوم ترین حالت ممکن ساخته شوند.

به محض اینکه در یک ساختمان حادثه ای رخ بدهد، موجی از وحشت و اضطراب تمامی ساکنین ساختمان را فرا می گیرد. تقریبا در این لحظات تمامی افراد به فکر نجات خود و خانواده هایشان از کوتاه ترین مسیر و در سریع ترین زمان ممکن هستند. در مواقع اینچنینی باید ساختمان ها را در اسرع وقت تخلیه کرد، تخلیه جمعیتی که باید از مسیر های اضطراری و از درب خروج اضطراری خارج شوند تا به محل امن مشخص شده برسند. در این شرایط تقریبا واکنش همه افراد شبیه به هم است. انسان ها به صورت طبیعی تمایل دارند که از خطر به دور باشند. طبیعی ترین واکنش هم فرار است. فرار برای خروج از ساختمانی که در معرض خطر تخریب یا آتش سوزی است.

استاندارد های کلی در خصوص درب خروج اضطراری به این صورت است که قطعات تشکیل دهنده این درب ها از آلیاژ های فولاد و آهن است. کلاف و قاب این درب ها نیز از فولاد است. پوسته و لایه بیرونی این درب ها از الیاف پشم شیشه ای ضد حریق ساخته می شوند تا امنیت کامل را در آتش سوزی های ساختمانی داشته باشد. دستگیره های این درب ها نیز از یک نوع آلیاژ فلزی خاص است که با کربن ترکیب شده است تا برابر حریق ها مقاومت بالایی در ذوب شدن داشته باشد. امروزه با توجه به این قوانین و ساختار های فنی موجود در پروتکل ها و دستورالعمل های مشخص شده در زمینه ایمنی افراد در ساختمان ها کاهش چشمگیر تلفات هستیم. مسیر های اضطراری و درب خروج اضطراری که به همراه علامت های خروج اضطراری و چراغ اضطراری باعث تقویت ایمنی ساختمان ها و نفرات ساکن در آنها شده است.
برای بهترین نتیجه

برای پروژه های فوق العاده

برای جلو گیری از مشکل
 مسیرهای خروج اضطراری در ساختمان ها:

در ساختمان های بزرگ به تعداد کافی مسیر خروج اضطراری و درب خروج اضطراری تعبیه شده است. قوانین مربوط به این ساختار در اختیار شهرداری ها و سازمان آتش نشانی است. این خروجی ها به مردم این اجازه را میدهد که در هنگام ازدحام جمعیت در مسیر های امن خروجی ساختمان ها، درب خروج اضطراری به راحتی و با سرعت بالا بدون نیاز به کمک های خاص باز شده و افراد در معرض خطر از ساختمان ها خارج شوند.

با توجه به این قوانین درب خروج اضطراری در ساختمان ها به صورتی نصب و تعبیه می شوند که به سمت بیرون باز شوند. این درب ها از ساختاری واحد تشکیل شده است. تقریبا در تمام دنیا رنگ درب خروج اضطراری قرمز است ( در بعضی کشور ها رنگ های سبز و سفید نیز استفاده می شود). بر روی این درها کلمه خروج به فارسی و معادل انگلیسی آن (EXIT) نوشته شده است.

در هنگام بروز هر نوع حادثه ای اگر در ساختمانی باشیم باید بتوانیم با پیروی کردن از نشان ها و استفاده از تابلوهای راهنما، علائم خروج اضطراری و بهره گیری از چراغ های اضطراری به راحتی مسیر خروج اضطراری را یافته و با شناسایی درب خروج اضطراری به راحتی از ساختمان ها خارج شویم. مسیر های خروج و درب خروج اضطراری در ساختمان توسط ناظرین تاسیسات و ایمنی ساختمان ها (ایمن تیک) به صورت پیوسته بررسی و نظارت می شوند. با انجام این نظارت ها در هنگام بروز حادثه کمترین تلفات را شاهد خواهیم بود.