X


بررسی دود بندی راه پله ها و مشاعات در ساختمان ها
کنترل ایمنی راه های دسترسی

 شیشه دودبند راه پله در ساختمان:

شیشه دودبند راه پله که به آن شیشه ضد حریق و پله فرار گفته می‌شود، جهت حفظ ایمنی هر چه بیشتر ساختمان به کار می‌رود. این شیشه‌ها از جنس شیشه سکوریت است و قدرت تحمل فراوان تا 200 درجه سانتی‌گراد گرما را دارا می‌باشند. نصب شیشه دودبند در راهروهای ساختمان سبب آن می‌گردد تا از ورود آتش به سایر طبقات جلوگیری کرده و ایمنی بالایی برای سایر طبقات در هنگام آتش ایجاد گردد. جلوگیری از گسترش حریق در راه پله اصلی‌ترین کاربرد شیشه دودبند در ساختمان‌ها می‌باشد. امروزه شیشه دود بند پایان کار و انواع فریم آن به‌عنوان جزئی از مصالح ساختمان تعریف می‌گردد که برای حفظ ایمنی و جذابیت ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای دریافت پایان کار ساختمان ضروری می‌باشد. خسارت و تلفات جانی در آتش‌سوزی‌ها تنها از طریق سوختگی نیست. بلکه درجه حرارت بالا و خفگی نیز در افزایش آمار تلفات نقش بسزایی دارند. توضیحات فوق بیانگر نقش مهم این محصول در گسترش آتش است. ایمن‌سازی شیشه‌ها، نه‌تنها به جلوگیری از پیشرفت آتش کمک می‌کند بلکه فرصت فرار ساکنین و حتی جمع‌آوری وسایل گران‌بها را نیز مهیا می‌کند.

دودبند راه پله در ساختمان چیست؟

در ساختمان های بلند مرتبه بنا به مقررات ملی ساختمان و سازمان آتش نشانی باید اقدام به نصب شیشه دودبند راه پله کرد تا در صورت بروز آتش، حریق و هر نوع بلای طبیعی به راحتی از ساختمان خارج شد. حال به بررسی اینکه دودبند چیست؟ می پردازیم. دود بند راه پله در راهرو راه پله بین طبقات نصب می شود که از جنس شیشه سکوریت مقاوم بوده تا در برابر حرارت و شعله های آتش مقاومت داشته و از انتقال دود و آتش برای مدت زمان معین به سایر نقاط جلوگیری نماید که این مدت زمان برای فرار افراد از پله های اضطراری مناسب می باشد. در نهایت وجود دودبند شیشه ای در ساختمان ها موجب نجات جان افراد می گردد. امروزه با افزایش آپارتمان نشینی و ساخت و ساز بناها و ساختمان های بلند مرتبه استفاده از دودبند ساختمان یکی از قوانین و مقررات ساختمان محسوب می گردد. استفاده از دودبند در ساختمان ها امری ضروری است تا امنیت ساختمان تامین گردد. پراستفاده ترین دود بند ساختمان از نوع دودبند شیشه سکوریت می باشد که در انواع  لنگه های درب به صورت تک درب یا دو درب می باشد که برای اتصال بهتر و محکم تر دودبند از یراق آلات مخصوص استفاده می گردد. شیشه دودبند ساختمان را می توان در رنگ و طرح دلخواه انتخاب و استفاده کرد که علاوه بر ایمنی از زیبایی فضای داخلی ساختمان نیز بهرمند می شوید. 

  
برای بهترین نتیجه

برای پروژه های فوق العاده

برای جلو گیری از مشکل
مزایای استفاده از شیشه دودبند برای ساختمان ها

۱- نصب سریع و آسان
۲- زیبا سازی محیط مورد استفاده
۳- قابلیت سفارش و ساخت در اندازه‌ های گوناگون و مورد نظر
۴- طرح های مختلف و زیبا
۵- قابلیت اجرا و ساخت در رنگ های مختلف

۶- ورود نور
۷- ایجاد امنیت بالا در برابر آتش سوزی و حرارت و گازهای سمی

 

ضوابط دودبند شیشه‌ ای در ساختمان ها

قبل از نصب، شیشه دودبند باید مورد تایید آتشنشانی و ناظر پروژه قرار بگیرد. علاوه بر این قوانین آن به شرح ذیل می باشد:

  • 1- این درب ها برای ساختمان هایی با حداقل 4 طبقه (با احتساب پیلوت) و دارای ارتفاع حداقل 15 متر و بیشتر قابل نصب می باشند.
  • 2- این درب ها تنها به صورت لولایی باید باشند.
  • 3- شیشه و یراق آلاتی که در این درب ها استفاده می شوند باید در برابر آتش سوزی و حرارت بالا مقاوم باشند. (شیشه های سکوریت این خاصیت را دارد)
  • 4- این درب ها باید در عرض 80 سانتی متر ساخته شوند بجز زمانی که فضای موجود دارای مساحت 5/6 متر یا کمتر باشد یا محل تردد معلولین و افراد کم توان نباشد می توان درب ها را با عرض 60 سانتیمتر ساخت.
  • 5- معمولا درب های دودبند به صورت تک لنگه باز و بسته می شوند اما در صورتی که به صورت دو لنگه بازشو باشند نباید بیشتر از 120 سانتیمتر باشند. ( عرض مفید هر لنگه 80 سانتیمترباید باشد)
  • 6- باید این نوع درب به درستی تراز شود یعنی سطح داخلی و بیرونی در یک سطح باشد.
  • 7- این درب ها باید به راحتی و بدون اعمال کمترین فشار باز شوند. استفاده از قفل و کلون و کشو برای اجرای این نوع درب ها توصیه نمی شود در صورت استفاده از نوع آسان بازشو آن استفاده شود.
  • 8- در صورتی که از قفل استفاده می شود باید کلید در دسترس و در اختیار همه ساکنین ساختمان باشد.