X


بررسی و تطبیق چیدمان لوازم و تجهیزات با اصول ایمنی در ساختمان ها
طراحی و تطبیق چیدمان تجهیزات با رعایت اصول ایمنی در فضاهای عمومی و خصوصی

موارد ایمنی در خانه:

ایمنی در برابر زلزله تنها مقاوم سازی ساختمان ها نیست؛ برای کاهش خسارات جانی و مالی ناشی از زلزله باید وسایل داخل ساختمان مان را نیز ایمن کنیم. شما باید وسایل زیر را ایمن کنید:

1) اجسام سنگینی که افتادن آنها می تواند به شما صدمه بزند.

2) اجسام گران قیمت یا شکستنی که از بین رفتن آنها برای شما از نظر اقتصادی اهمیت زیادی دارد.

 

علاوه بر وسایل داخل منزل، لوازم موجود در جاهای دیگر مثل گاراژ را برای جلوگیری از صدمه زدن به وسلیه نقلیه یا مواد اشتعال زا  ایمن کنید. حالا باید کارهای ساده ای را انجام دهید که اگر فردا زلزله رخ دهد می تواند شما را در برابر آن محافظت کند. با کارهایی مثل دور کردن کتاب خانه از رختخواب، مبلمان و دیگر جاهایی که می خوابید یا می نشینید شروع کنید. اجسام سنگین را به طبقات پایین تر کمد یا کتابخانه انتقال دهید. بعد شروع کنید به جستجوی دیگر وسایل موجود در منزلتان، که ممکن است در هنگام زلزله برایتان خطرناک باشند. وسایلی همچون کتابخانه و بوفه­ را از بالا به دیوار متصل کنید. اطمینان حاصل کنید که وسایل به خوبی محکم شده ­اند. اتصالهای نرمی مثل تسمه های پلاستیکی که اجازه می دهند اشیاء بلند بدون افتادن، تاب بخورند باعث کاهش تغییر شکل میخ ها می شوند. قفسه های سست را می توان با بکارگیری بتونه در گوشهای آن ایمن نمود. 

 

نکات مهم و کاربردی:

الف- در گام اول نسبت به ایمن سازی خانه خود اقدام کنید؛ تمامی کمد ها، قفسه ها، آب گرم کن دیواری، بوفه، یخچال و به طور کلی وسایل سنگینی که احتمال دارد در زمان زلزله جابجا شده و سقوط کنند باید به وسیله حفاظ به زمین و دیوار متصل و محکم شوند.

 

ب- ظرف های سنگین و وسایل شکستنی را در طبقه‌های کف و زیر کابینت و کمد‌ها نگهداری کنید، زیرا سقوط وسایل سنگین و شکستنی در زمان زلزله می‌تواند سبب جراحت و حتی مرگ شود.

 

ج- آینه ها، شیشه و پنجره ها از جمله خطرناکترین وسایل در خانه هستند به همین دلیل لازم است از قراردادن تختخواب زیر پنجره و نزدیک آینه خودداری کنید؛ آینه هایی که قابلیت جابجایی را دارند تا زمان برطرف شدن خطر زلزله برروی زمین قراردهید و روی آن را با پارچه یا نایلون بپوشانید تا درصورت شکستن باعث جراحت نشوند.

 

د- در زمان امکان وقوع زلزله در منطقه تا رفع خطر، سایر وسایل قیمتی از جمله تلویزیون و رایانه را بر روی زمین قراردهید. لوستر‌های سنگین را باز کنید و داخل پارچه روی زمین قرار دهید. فضایی برای رفت و آمد سریع افراد در هنگام خطر درخانه و محل کار در نظر بگیرید.

 

ه- یکی از آسیب هایی که بروز بلا‌های طبیعی ایجاد می کند آسیب دیدن افراد، خراب شدن تاسیسات، ماشین، لوازم زندگی و تجهیزات محل کار است به همین دلیل داشتن بیمه عمر و سلامت، مسئولیت، حوادث، آتش سوزی و سایر بیمه های مورد نیاز می‌تواند سبب آرامش خاطر افراد شود.

 

و- بیمه نامه های خود را در سر رسید تمدید کنید و لوازم قیمتی خود را به صندوق امانت بانک بسپارید تا ایمن باشند.

 

ی- در زمینه ایمنی منزل و شناخت مکان‌های خطرزا و قابل آسیب آن از مشاوره با کارشناس خبره (ایمن تیک) بهره بگیرید و نسبت به مقاوم سازی بنا و برطرف کردن نقاط خطرزا حتماً کوشش کنید.
برای بهترین نتیجه

برای پروژه های فوق العاده

برای جلو گیری از مشکل
چگونه خانه‌ ای ایمن داشته باشیم؟

اولین گام در ایمن‌ سازی غیرسازه‌ای شناسایی خطرات بالقوه در خانه است و پس از شناخت باید برای ایمن‌ سازی آنها برنامه‌ ریزی کرد. داشتن یک خانه ایمن در مقابل حوادث و بلایای طبیعی به ما کمک می‌کند که میزان مصدومیت و فوت را در حین رخداد حادثه کاهش دهیم. بر این اساس داشتن خانه‌ ای ایمن وظیفه ماست تا مراقب والدین، فرزندان و خودمان باشیم. ما با ایمن‌ سازی منزل خود، محیط امنی برای سالم و یا زنده ماندن ایجاد می‌کنیم. اجزای خانه بر دو قسم است؛ اجزای سازه‌ای که شامل ستون‌ها، پایه‌ها، انواع سقف‌ها، تیرهای اصلی و فرعی و دیوارها هستند و اجزای غیر سازه‌ای که سیستم تاسیسات ساختمان، اجزای معماری ساختمان و اثاثیه و مبلمان را شامل می‌شوند. حال شاید برای ما مقدور نباشد که مقاوم‌ سازی اجزای سازه‌ای را انجام دهیم، اما باید بدانیم که با ایمن کردن اثاثیه و مبلمان منزل از بروز بسیاری از آسیب‌ها جلوگیری خواهیم کرد. در عین حال باید توجه کرد که اولین گام در ایمن‌ سازی غیرسازه‌ای، شناسایی خطرات بالقوه در خانه است و پس از شناخت باید برای ایمن‌ سازی آنها برنامه‌ ریزی کرد. مهار صحیح این اجزا می‌تواند خسارات ناشی از زمین‌ لرزه را در داخل ابنیه به حداقل برساند. مقاوم‌ سازی اجزای غیر سازه‌ای ساختمان‌ها از همان ابتدای ساخت باید مدنظر باشد. تمام تأسیسات ساختمان همچون موتورخانه‌ها و... باید با مهاربندی و جانمایی درست، آسیب‌های ناشی از تکان‌ های شدید و به تبع آن سقوط اجزا را کمتر و کمتر کنند. نمودارهای حاصله از بررسی زمین‌ لرزه‌ها و زلزله‌ها در سطح جهان نشان می‌دهد که 90 درصد زلزله‌ها، قدرتی کمتر از 6 ریشتر داشته‌اند. این زلزله‌ها خسارت چندانی به اجزای سازه‌ای وارد نمی‌کنند اما اجزای غیرسازه‌ای را تحت تأثیر قرار داده و باعث خسارت می‌شوند. منظور از اجزای غیرسازه‌ای؛ تمامی اجزای ساختمان و محتویات داخل آن به غیر از اجزای سازه‌ای است که هنگام طراحی نقشی برای آنها در باربری ثقلی یا جانبی ساختمان منظور نمی‌شود مانند درها و پنجره‌ها، دیوارهای پارتیشن، دیوارهای نما، مبلمان و اثاثیه منزل. در این راستا به منزله ایمن سازی منزل خود اقدامات زیر را انجام دهید:

1- کتابخانه را از جاهایی که می‌خوابید یا می‌نشینید، دور کرده و آن را به دیوار محکم کنید.

2- اجسام سنگین را به طبقات پایینتر کمد یا کتابخانه و اجسام سبکتر را در طبقات بالاتر بگذارید.

3- از قفل‌های مناسب برای کابینت‌ها استفاده کنید تا حین زلزله از سقوط ظروف جلوگیری شود.

4- وسایل بزرگ و سنگین مانند یخچال را با بستن آنها به وسیله تسمه به دیوار ایمن کنید.

5- لوازم الکترونیکی از قبیل: تلویزیون، رادیو ضبط، کامپیوتر، ماکرویو و دیگر وسایل الکتریکی که سنگین و گران قیمت هستند را می‌توان با تسمه‌های مخصوص در جای خود محکم کرد.

6- آیینه‌ها، قاب عکس‌ها و لوسترها باید به وسیله قلاب بسته، آویزان و محکم شوند.

7- از نصب تابلو در بالای مبل و تختخواب خودداری کنید.

8- تخت خواب را در کنار پنجره قرار ندهید.

9- بر روی شیشه‌ها برچسب ضربدری بزنید.

10- به وسیله دو تسمه اطراف آبگرمکن را به دیوار وصل کنید.

11- دقت کنید که مسیر خروج اتاق‌ها بسته نباشد و از قرار دادن میز و صندلی و وسایل در جلوی درب‌ها خودداری کنید.

12- کف خانه را از سیم‌های برق و دیگر وسایل مانند اسباب‌ بازی‌ها و لباس پاک کنید.

13- بالا و پایین پلکان محافظ بگذارید و اگر از موکت روی پلکان استفاده می‌کنید، حتما با پیچ و مهره آن را کاملا محکم کنید.

 

قبل از وقوع زلزله چگونه عمل كنيم؟

از آنجا كه زلزله، اغلب بدون اطلاع قبلي، غيرمنتظره و آني رخ مي‌دهد، لذا شناسايي مناطق آسيب‌ پذير و برنامه‌ ريزي‌ و آموزش براي به حداقل رساندن آسيب‌ پذيري جوامع انسانی  امري ضروري تلقي مي‌شود. مقاوم سازي سازه‌ها و رعايت آيين‌نامه‌ هاي ساخت و ساز و مقاوم سازي ساختمان و نيز بيمه آن، محكم كردن اشيا به ديوارها و همين‌ طور روشنايي‌ها به سقف باعث كاهش اثرات و ميزان خسارت‌هاي احتمالي زلزله مي‌شود. شناسایی  عوامل ايجاد كننده خطر و اقدامات لازم براي رفع يا كاهش اين عوامل مي‌توانند كمك شايان در كاهش خسارات مالي و جاني داشته باشد كه اين اقدامات به شرح ذيل است:

الف- قفسه ها را به ديوار متصل و محكم كنيد.

ب- اشياي بزرگ و سنگينتر را در قفسه‌هاي پايينتر قرار دهيد.

پ- اشياي شكستني را در طبقات پايين كابينت نگهداري و درب  آن را محكم ببنديد.

ت- روشنايي‌ها را در محل خود ثابت و محكم كنيد.

ث- در صورت وجود آسيب و شكاف در سقف و ديوارهاي خانه با يك كارشناس معتمد (ایمن تیک) مشورت کنید.

ج- وسايل سنگين نظير تابلوها و آينه‌ها را دور از محل خواب قرار دهيد و در جاي خود محكم كنيد.

چ- سيم كشي برق ساختمان و سيستم‌ لوله‌كشي گاز را به صورت دوره‌اي براي يافتن عيوب احتمالي بررسي كنيد، چرا كه خطر آتش‌ سوزي وجود دارد.

ح- محصولات قابل اشتعال مانند اسپري حشره‌كش را در كابينت و قفسه‌هاي پاييني قرار دهيد.

خ- وسايل گرمايشي مانند آبگرمكن، بخاري يا اجاق گاز را به ديوار يا كف ساختمان تثبيت كنيد، براي نمونه وسايل گرمايشي ايستاده (مانند آبگرمكن استوانه‌اي شكل) را در گوشه‌های ديوار مي‌توان به صورت زير تثبيت كرد:

* بخاري يا آبگرمكن را در فاصله 25 تا 30 سانتيمتري از ديوارها در گوشه و كنج قرار دهيد.

* براي تثبيت وسيله به ديوار از چهار عدد تسمه فلزي قابل انعطاف نظير تسمه‌هاي بسته بندي كالا با مقاومت كافي استفاده كنيد. براي اين كار دو تسمه در بالا و در فاصله حدود 20 سانتيمتري از لبه بالايي وسيله گرمايش و در خلاف جهت يكديگر (يكي در جهت عقربه‌هاي ساعت و ديگري در خلاف جهت آن) به دور وسيله ببندید، سپس به وسيله پيچ و رول پلاك مناسب با ضخامت و طول كافي (طول حداقل 5/7 و ضخامت حدود نيم سانتيمتر) در دو طرف وسيله گرمايش (و نه از پشت آن) به دو ديوار وصل کنید، دو تسمه نيز به همين روش در حدود 10 سانتيمتر بالاتر از لبه پاييني وسيله گرمايش به دور آن بسته و به ديوار پيچ نمایید.

د- اشياء و ملزوماتي را كه در خارج از ساختمان قرار دارند مانند كولرها، لوله‌هاي دودكش، گلدان‌ها و ... را در جاي خود محكم كنيد و آنها را در اماكني قرار دهيد كه خطر سقوط نداشته باشند.

و- اشيا و ملزوماتي كه احتمال سقوط دارند را در جاي خود مستحكم كنيد.