X


برگزاری و تنظیم صورت جلسات هیئت مدیره در ساختمان ها
مدیریت ویژه ساختمان

مدیر ساختمان کیست و چه وظایفی دارد؟
جوامع انسانی فارغ از اندازه‌ شان برای اینکه به مشکل بر نخورند به دو چیز نیاز دارند: 1- قانون و 2- مدیری برای اجرای آن قانون. مجتمع‌های مسکونی نیز نمونه‌ کوچکی از جوامع انسانی‌ هستند و به همین دلیل است که هر مجتمع باید برای خودش یک مدیر ساختمان یا چند مدیر تحت عنوان هیئت مدیره انتخاب کند.
اینکه مدیر ساختمان چطور باید انتخاب شود یا چه وظایفی دارد و محدوده اختیاراتش تا کجاست در قانون تملک آپارتمان‌ها تعیین شده است. اما بسیاری از افراد با این قانون آشنایی ندارند به همین دلیل می‌خواهیم در این مطلب نگاهی به این قانون بیندازیم و ببینیم مدیر ساختمان (یا هیئت مدیره ساختمان) کیست و چه وظایفی دارد.

طبق ماده 14 قانون تملک آپارتمان ها، مدیر ساختمان که از سوی مالکان برای اداره امور مجموعه ساختمان انتخاب می شود و کتبا یا عملا این مسئولیت را می پذیرد، به واسطه پذیرش مسئولیت به صورت ضمنی یا طی صورتجلسه مدیریت ساختمان قبول مسئولیت نموده و قانونا مسئول امور ساختمان می گردد .

 

بعضی تخلفات مدیر ساختمان که منجر به محکومیت ایشان در مراجع قضایی میگردد:

1- نداشتن صورتجلسه مدیریت ساختمان

2- نداشتن بیمه مسئولیت مدیر ساختمان

3- نداشتن بیمه آتش سوزی ساختمان

4- نداشتن مسئول تعمیر و نگهداری ساختمان

5- نداشتن بیمه آسانسور ساختمان

 

وظایف و اختیارات کامل مدیر یا هیئت‌ مدیره به این شرح است:
 ۱- حفظ و اداره ساختمان و اجرای تصمیمات مجمع عمومی مالکین

۲- عدم تفویض مدیریت به اشخاص غیر

۳- بیمه کردن تمام بنا در مقابل آتش‌ سوزی

۴- نحوه تعیین سهم هزینه‌های مشترک هر یک از مالکین یا استفاده‌ کنندگان

۵- رسیدگی به اعتراض هر یک از شرکا

۶- رویت و بررسی وکالت‌ نامه نماینده شرکا

۷- نگهداری صورت جلسات مجامع عمومی ساختمان

۸- اطلاع‌ رسانی تصمیمات اتخاذ شده مجامع عمومی به شرکا غایب

۹- ارسال اظهارنامه به مالکین یا استفاده‌ کنندگان بدهکار

۱۰- خودداری از دادن خدمات مشترک به مالکین یا استفاده‌ کنندگان بدهکار

۱۱- تقاضای صدور اجرائیه برای وصول مطالبات ساختمان

۱۲- طرح دعوی در مراجع قضائی جهت وصول مطالبات ساختمان

۱۳- دادن گواهی مربوط به تسویه حساب هزینه‌های مشترک ساختمان

۱۴- درخواست از وزارت مسکن و شهرسازی مبنی بر انتخاب کارشناسان موضوع ماده ۱۳ قانون (پایان عمر مفید و فرسودگی کلی ساختمان)

۱۵- اقدام به بازسازی تمام مجموعه ساختمان پس از تصویب مجمع عمومی
۱۶- درخواست تخلیه واحدهای خودداری کننده از همکاری در امر باز سازی ساختمان

  •  
برای بهترین نتیجه

برای پروژه های فوق العاده

برای جلو گیری از مشکل
همه چیز درباره صورتجلسه هیئت مدیره ساختمان

در یک مجتمع مسکونی هر چند وقت یکبار جلسه ای با حضور تمام اعضای هیئت مدیره صورت می گیرد و در آن جلسه نسبت به امور مهم و ضروری ساختمان مشورت و تصمیم گیری های لازم انجام می شود. تصمیماتی که در این جلسه گرفته می شود بصورت مکتوب در می آید. صورتجلسه همان خروجی تصمیماتی است که در یک جلسه گرفته می شود. صورتجلسه ی هیئت مدیره خیلی حائز اهمیت است زیرا یکی از مواردی محسوب می گردد که تصمیمات اتخاذ شده در آن می تواند باعث بهبود شرایط ساختمان گردد و امور جاری آن به نحو احسن صورت پذیرد. هیئت مدیره باید تمامی تغییرات و تصمیم گیری هایی که برای ساختمان گرفته می شود را در قالب یک صورتجلسه تنظیم نماید. تهیه و تنظیم صورتجلسه ی هیئت مدیره بسیار پر اهمیت است زیرا بسیاری از تصمیم گیری هایی که در این جلسه گرفته می شود، می تواند در تغییر شرایط ساختمان و بهبود امور موثر باشد. در این مقاله قصد داریم تا به همه چیز درباره صورتجلسه ی هیئت مدیره ساختمان بپردازیم و بدانیم کدام موارد در این صورتجلسه عنوان و قید می شود .

 

هیئت مدیره ساختمان

در یک مجتمع مسکونی برای پیشبرد امور و بهتر انجام شدن کارها، مجمع عمومی اقدام به انتخاب مدیر یا هیئت مدیره ی ساختمان می نماید. وظیفه ی هیئت مدیره یا مدیر این است که ساختمان را از هر گونه خرابی و آسیب حفظ نماید. همچنین باید وظایفی که به عهده ی آنها قرار داده می شود را انجام دهند. مدت زمان خدمت هیئت مدیره در این پست به مدت دو سال می باشد ولی مجمع عمومی می تواند نسبت به این مدت زمان تصمیم گیری های لازم را انجام دهند و بیشتر از این به هیئت مدیره زمان بدهند. هیئت مدیره تا جایی می تواند از فرامین مجمع عمومی پیروی کند که این فرامین بر خلاف سایر قوانین موضوعه کشوری نباشد.

 

تعداد اعضای هیئت مدیره ساختمان

در این خصوص قانون ملاحظات خود را بیان کرده است و طبق ماده 15 آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان ها تعداد اعضای هیئت مدیره باید فرد باشد تا در هنگام تصمیم گیری ها رای اکثریت تعیین کننده باشد. در صورتی که یکی از اعضای هیئت مدیره استعفا بدهد و یا اینکه فوت شود مجمع عمومی فوق العاده تشکیل می شود تا نسبت به تعیین جانشین تصمیمات لازم را بگیرند. همچنین اگر تعداد بیشتری از اعضای هیئت مدیره به دلایل مختلف از آن خارج شوند مجمع عمومی فوق العاده ای تشکیل می شود تا در مورد انتخاب هیئت مدیره ی جدیدی تصمیم گیری انجام دهند.

 

وظایف هیئت مدیره ساختمان:

1- حفظ و نگهداری ساختمان

2- بیمه ی ساختمان

3- تعیین میزان شارژ و اخذ آن از ساکنین

4- رسیدگی به امور تعمیراتی تاسیسات ساختمان

5- پیگیری شارژهای معوقه

6- تنظیم صورتجلسه ها

 

برای مشاوره و اجرای جلسات هیئت مدیره ساختمان خودتان می توانید از کارشناسان خبره در این زمینه (ایمن تیک) بهره مند شوید.