X


تعمیر و نگهداری تجهیزات اطفاء حریق در ساختمان ها
سیستم های اعلام و اطفاء حریق

لزوم تعمیر و نگهداری سیستم اطفاء حریق در ساختمان ها

برای جلوگیری از خسارت های ناشی از آتش سوزی، وجود سیستم های اعلام و اطفاء حریق بسیار لازم است. اما لازم است بدانید که اگر بهترین سیستم اطفاء حریق را در ساختمان نصب کنید اما در بزنگاه نتواند خطر را دفع کند، در واقع هیچ ارزشی نخواهد داشت. به عبارت دیگر این سیستم ها همیشه باید در حالت آماده باش باشند و برای این منظور بعد از نصب، تعمیر و نگهداری سیستم اطفاء حریق، ضرورت دارد. این تعمیرات و نگهداری باید به صورت دوره ای انجام شود. در(ایمن تیک تیمی از کارشناسان و تکنسین های حرفه ای و توانمند در خدمت شما عزیزان خواهند بود تا کلیه مراحل تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق را در بهترین شرایط برای شما عزیزان انجام دهد. در طول کار، عیوب و مشکلات موجود در سیستم ها رفع شده و در نتیجه کارایی آن ها به حد استاندارد خواهد رسید. تعمیر و نگهداری سیستم اطفاء حریق پودری، گازی و آبی از جمله خدماتی است که تحت نظر متخصصین ما در این شرکت انجام می گیرد.

 

مراحل تعمیر و نگهداری سیستم های اطفاء حریق در ساختمان ها

همانگونه که گفته شد باید این سیستم ها با دقت در زمان های مشخص مورد ارزیابی قرار گیرند. متاسفانه بعضا نسبت به این امر بی تفاوت بوده و زمانی که دچار خطر می شوند، متوجه اهمیت فعال بودن سیستم های اطفاء حریق خواهند شد. برای این منظور، باید سه مرحله اجرا شود:

 

مرحله اول : بازرسی سیستم

در این مرحله، تمام قطعات سیستم اطفاء حریق شامل اسپرینکلرها،  لوله ها و اتصالات، بست ها و آویزها، تمامی فشار سنج ها و… باید مورد ارزیابی قرار گیرند. اما زمان بررسی هر قسمت، متفاوت خواهد بود. اسپرینکلر، لوله ها، سازه ها، اتصالات آتش نشانی به صورت سالانه، فشارسنج ها به صورت ماهانه، تجهیزات هشدار دهنده و هیدرولیک سیستم هر سه ماه یکبار و نهایتا شیرهای کنترل، به صورت هفتگی یا ماهانه باید کنترل شوند.

 

مرحله دوم : تست سیستم

اکنون به مرحله دوم یعنی تست سیستم می رسیم. برای این منظور نیز هر کدام از قطعات و قسمت های سیستم اطفا حریق به صورت جداگانه تست می شوند:

– در صورتی که از اسپرینکلرهای بسیار عالی در سیستم استفاده شده باشد، تا 50 سال عمر مفید خواهد داشت. بعد از آن لازم است تعویض گردند. در زمان تعویض، به صورت رندم از قسمت های مختلف، چند نمونه خارج شده و به آزمایشگاه داده می شود تا کیفیت و عملکرد آن ها تست شود. لازم است تست اسپرینکلر هر 10 سال یکبار انجام شود.

– گیج یا فشارسنج ها را باید هر 5 سال یکبار تعویض نموده و با نمونه کالیبره مورد قیاس قرار گیرد.

– همانگونه که گفته شد باید تجهیزات هشداردهنده را هر سه ماه یکبار مورد ارزیابی قرار داد. در این زمان باید عملکرد آن ها را با شرایط استاندارد تست کنید. اگر کوچکترین خللی در کارایی داشته باشند، متاسفانه در زمان خطر نمی توانند به درستی عمل نمایند.

– اتصالات آتش نشانی نیز در ابتدا 5 سال بعد از نصب، تست می شوند در صورتی که نقصی داشته باشند، باید تعویض یا تعمیر گردند. از این پس، تست ها باید هر سه سال یکبار انجام شوند.

 

مرحله سوم : تعمیرات سیستم

 در صورتی که نتیجه تست نشان داد برخی از قسمت های سیستم اطفاء حریق دچار عیب شده اند، باید تعمیرات انجام گیرد:

– در بازسازی و تعمیر اسپرینکلرها باید به نوع اسپرینکلر، نرخ دما، پوشش آن، نوع پاشش، ملزما حرارتی و سایز اوریفیس و ضریب k توجه شود. باید تعدادی اسپرینکلر یدک در جعبه مخصوص وجود داشته باشد. چند نکته را مد نظر داشته باشید  این جعبه نباید آسیب دیده و در دماهای بالا قرار گیرد. از سویی دیگر از وسایل تزئینی بر روی اسپرینکلر استفاده نشود.

– برای هر کدام از اسپرینکلرهایی که در سیستم به کار رفته است، باید آچار مخصوص تعمیرات وجود داشته باشد و این آچار در جعبه مخصوص نگهداری می شود.

– توجه داشته باشید اگر در حین تعمیرات، بیش از 20 اسپرینکلر مورد بازسازی و تعمیر قرار گیرد، باید در نهایت تست تاییدیه نصب انجام گیرد.

– هر بار که تجهیزات آتش نشانی استفاده می شوند، باید کاملا خشک و تمیز شوند تا بتوان از آن ها نگهداری نمود.
برای بهترین نتیجه

برای پروژه های فوق العاده

برای جلو گیری از مشکل
چه کسی مسئول تعمیرات و نگهداری سیستم اطفاء حریق است؟

مالک سیستم، مسئولیت تعمیرات و نگهداری سیستم اطفاء حریق و تجهیزات جانبی آن‌ها را در شرایط عملکرد مناسب به عهده دارد. نگهداری و تعمیرات تجهیزات اطفاء حریق نیز با توجه به حساسیت منطقی آن‌ها در جلوگیری از بروز فاجعه و خسارات فراوان بسیار مورد توجه هستند. انجام بازرسی و تست‌های مربوطه بر روی سیستم، با استفاده از یک مبنای منظم، از اهمیت بسیار بالائی برخوردار است. در سیستم‌های اطفاء حریق بر پایه آب، فواصل زمانی بین بازرسی‌ها ممکن است به دلیل آلوده بودن آب تغذیه، خورنده بودن آب و یا حتی به دلیل خورنده بودن محیط (به عنوان مثال: در نواحی با رطوبت بالا) تغییر کند. همچنین ممکن است مرجع صاحب صلاحیت، در مواردی خواهان اضافه کردن آیتم‌هائی در مراحل بازرسی، تست و نگهداری و تعمیر سیستم باشد که می‌بایستی با در نظر گرفتن امکان انجام آن‌ها، صورت پذیرد.

از نکات حائز اهمیت اینکه هرگونه عملیات نگهداری و تعمیرات بر روی سیستم که مستلزم خارج کردن تمامی یا بخشی از سیستم تشخیص حریق (Detection) از سرویس است، ممکن است قابلیت‌های حفاظت از حریق مجموعه را حذف نموده و با چالش مواجه کند. لذا پیش ازاین نوع تعمیرات، می‌بایست مرجع صاحب صلاحیت (کارفرما) را مطلع نموده و پس از اخذ مجوز لازم و توجه کافی جهت استفاده از روش‌های دستی خاموش‌ سازی حریق در ناحیه‌ای که سیستم محافظت از حریق آن تحت تعمیر است، نسبت به اصلاح موارد اقدام شود.

 

نکاتی درباره  تعمیر و نگهداری سیستم اطفاء حریق در ساختمان ها

دانستن زمان و تاریخ نگهداری سیستم به شما کمک می کند تا مراحلی را که برای حفظ آمادگی عملیات سیستم اطفاء خود برداشته اید، تعیین کنید. سیستم های زیر پنج سال کمتر نیاز به  بروز رسانی دارند. در سیستم های جدید، معمولاً مشکلات ناشی از نصب حاشیه مانند زمین نادرست یا عوامل محیطی مانند گذر ولتاژ بسیار زیان بار است. تعمیرات و نگهداری سیستم های آتش نشانی و تست دوره ای سیستم توسط متخصصان واجد شرایط (ایمن تیک) می تواند بسیاری از این مشکلات را حل کند.

خرابی سیستم های بین پنج تا ده سال ممکن است ناشی از عوامل محیطی باشند، اما سیستم خود را بطور طبیعی سالم نشان بدهد. نوسانات ولتاژ، دما و رطوبت ممکن است باعث خرابی سیستم یا مشکلات زنگ مزاحمت شوند.

سیستم های بین ده تا پانزده سال هنوز می توانند پاسخ مناسب ایمنی زندگی را ارائه دهند. با این حال، سیستم های این دسته حتی با انجام مراحل مناسب نگهداری نیاز به توجه جدی دارند. اگر سیستم دارای سابقه نگهداری ضعیف باشد، به احتمال زیاد خرابی اجزا و نظارت نادرست بر روی اجزای سیستم رخ خواهد داد.

سیستم هایی که نزدیک به 20 سال سن دارند ممکن است فراتر از امید به زندگی تکنولوژیکی آنها باشد. ممکن است این سیستم در صورت حفظ صحیح، عملکرد خود را با رضایت بخشی ادامه دهد.