X


تعمیر و نگهداری دستگاه های تصفیه آب خانگی در ساختمان ها
پشتیبانی عملکرد انواع موتورخانه ها ، استخر و سونا

نکاتی مهم در مورد عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی:

امروزه، استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی به صورت قابل ملاحظه ای در بین خانواده ها رواج پیدا کرده است. مشکلات موجود در کیفیت آب نقاط مختلف کشور، افزایش سطح آگاهی مردم و حساسیت آنها نسبت به موضوع سلامت، از مهمترین دلایل این اقبال عمومی نسبت به استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی است. متداولترین نوع دستگاه تصفیه آب خانگی که مورد استفاده است، بر اساس روش اسمز معکوس عمل کرده و معمولاً در زیر سینک آشپزخانه قرار می گیرند. علیرغم ظاهر ساده این دستگاه ها، نکات مهمی در انتخاب، استفاده و نگهداری آنها می بایست مد نظر قرار گیرند که متأسفانه در بسیاری از موارد، مورد غفلت واقع می شوند. دستگاه تصفیه آبی که شما در منزل از آن استفاده می کنید یک کارخانه کوچک تولید آب آشامیدنی سالم و بهداشتی است که برای کارایی مناسب و راندمان خوب نیاز به نگهداری دارد. نگران نباشید! این کار بسیار ساده است و تنها کافی است نکاتی که در زیر به آن اشاره می شود را رعایت کنید تا از عملکرد صحیح دستگاه تصفیه آب خود اطمینان داشته باشید.

توجه داشته باشید که هنگام خرید فیلترها از فیلترهای استاندارد استفاده کنید. فیلترها باید استاندارد و بهداشتی باشند. از خرید و استفاده از فیلترهای متفرقه و غیراستاندارد جداً خود داری کنید چرا که این فیلترها علاوه بر اینکه کمکی به تصفیه و بهتر شدن آب نمی کنند، بلکه میتوانند ضررهای بیشتری برای شما به همراه داشته باشند و سلامتی شما را با خطر مواجه کنند.

 

چرا ما در حال حاضر به دستگاه تصفیه آب نیاز داریم؟

منابع آب محلی برای کاهش حضور آلاینده ها مانند باکتری، سرب، جیوه و آلاینده های دیگر تحت کنترل قرار می گیرند. با این حال، این آلاینده ها گاهی می توانند از طریق تصادفات و یا دفع نامناسب مواد خاص وارد آب شوند. فرآیند تصفیه کمک می کند تا آلاینده هایی که ممکن است وارد آب آشامیدنی شما شده اند حذف شوند. در اینجا برخی از دلایل اصلی که چرا شما نیاز به تصفیه آب دارید را نام میبریم:

 

الف- خطر سرطان کمتر
مواد شیمیایی و دیگر مواد سمی می توانند خود را به منابع آب منتقل کنند که خطر ابتلا به برخی انواع سرطان را افزایش می دهد. استفاده آب از طریق تصفیه آب ممکن است خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد که با قرار گرفتن در معرض این مواد همراه است.

 

ب- طعم بهبود یافته
برخی از آلاینده ها بیش از یک خطر برای سلامتی را ایجاد می کنند. آنها همچنین می توانند عطر و طعم آب آشامیدنی، مانند طعم و مزه فلزی یا دیگر طعم ناخوشایند را تحت تاثیر قرار دهند. آب تصفیه کننده کمک می کند تا از شر این آلاینده ها خلاص شوید، که می تواند عطر و طعم آب آشامیدنی را بدون نیاز به جوشش بهبود بخشد.
 

پ- کاهش سطح کلر
کلر در آب آشامیدنی می تواند طیف وسیعی از مسائل جدی را ایجاد کند. این موارد عبارتند از:
1- خطر ابتلا به سرطان
2- مشکلات قلبی عروقی
3- آسم
4- نقائص هنگام تولد

استفاده از سیستم تصفیه آب، کمک می کند تا از کلر در آب آشامیدنی خلاص شوید، که باعث کاهش خطر ابتلا به این مشکلات سلامتی می شود و کمک می کند تا شما و خانواده تان را از بیماری ها محافظت کند و می توانید کیفیت کلی زندگی خود را بهبود بخشید.

ت- راحتی
جوشاندن آب قبل از استفاده از آن کمک می کند تا آلاینده ها را حذف کنید، اما این نیز یک فرایند وقت گیر است، به ویژه هنگامی که مقدار زیادی از آب مورد نیاز است.  سیستم های تصفیه آب یک راه مناسب برای خلاص شدن از آلودگی ها را فراهم می کنند و همچنین صرفه جویی در وقت.

ث- آلاینده های لوله کشی کمتر
اگر شما در یک خانه بزرگ زندگی می کنید، خود لوله ها و سیستم لوله کشی می توانند مس و آلاینده های دیگر را به آب وارد کنند. با وجود اینکه آب محلی شما تحت کنترل قرار می گیرد، ولی این آلاینده ها می توانند وارد خانه شما شوند زیرا جریان آب از طریق لوله های قدیمی و خورده شده ادامه دارد و تصفیه کردن آب به شما کمک می کند تا این مواد را از آب آشامیدنی خود بیرون کنید.

ج- سطح باکتری های پایین تر
E. coli و دیگر باکتری ها می توانند در هنگام مصرف آب آشامیدنی شما به بیماری های جدی منجر شوند. در حالی که بعضی از این باکتری ها ممکن است باعث علائم خفیف مانند تهوع، در افراد شوند ولی ممکن است در دیگران به ویژه در کودکان، افراد مسن و کسانی که شرایطی دارند که ایمنی آنها را کاهش می دهد، خطرناک باشد. استفاده از سیستم تصفیه آب اطمینان حاصل می کند که آب آشامیدنی شما از این گونه های بالقوه خطرناک باکتری آزاد است.

چ- صرفه جویی در هزینه
خرید آب بطری، خانواده شما را به آبی می رساند که حاوی آلودگی نیست، اما هزینه خرید این بطری ها می تواند در طول زمان به میزان قابل توجهی افزایش یابد. سرمایه گذاری درسیستم تصفیه آب منجر به مقدار کمتری پول صرف شده برای داشتن آب تمیز می شود. این امر در بلند مدت می تواند به صرفه جویی قابل توجه هزینه ها تبدیل شود.

ح- رد پای کربن پایین

 استفاده از یک سیستم تصفیه آب می تواند رد پای کربن را کاهش دهد و به محافظت از محیط زیست کمک کند. داشتن آب تصفیه شده در خانه شما درهمه زمان ها به معنی عدم نیاز به استفاده از بطری های آب پلاستیکی است که به محیط زیست آسیب می رسانند در هنگام دفن زباله ها. همچنین با کاهش نیاز به آب بطری که باعث آسیب زیست محیطی از طریق انتشار کربن می شود، از آنجا که از یک مکان به مکان دیگر منتقل می شود نقش مهمی ایفا خواهید کرد.

خ- غذاهای سالم و نوشیدنی
سیستم های تصفیه آب برای شما بیشتر از فقط آب آشامیدنی فراهم می کند که آلوده نیست. همچنین به شما یک منبع ثابت آب تصفیه شده می دهد که می توانید برای مقاصد دیگر مانند شستشو کردن سبزیجات و سایر محصولات، تهیه غذا و دمیدن قهوه یا چای استفاده کنید که می تواند غذاهای شما و نوشیدنی ها را برای رسیدن به طعم تازه تر کمک کند و به شما آرامش خاطر دهد که آنچه که می خورید و می نوشید عاری از آلودگی های مضر است.

د- حیوانات خانگی و گیاهان
تصفیه آب فقط به نفع شما نیست، از این فرآیند همچنین حیوانات خانگی و گیاهان شما سود می برند. استفاده از آب تصفیه شده هنگامی که کاسه آب حیوانات خانگی را پر می کنید، به کاهش خطر ابتلا به آلاینده ها می انجامد که ممکن است بر سلامتی آنها تاثیر بگذارد. آبیاری گیاهان نیز با استفاده از منابع آب تصفیه شده باعث کاهش خطر ابتلا به انواع خاصی از مواد می شود که می توانند به آب گیاه وارد شوند.

همانطور که می بینید، تصفیه آب گام مهمی در جهت یک سبک زندگی سالم و پایدار است. اگر در مورد خرید دستگاه تصفیه آب خانگی سؤالی دارید، با ما (
ایمن تیک) تماس بگیرید.
برای بهترین نتیجه

برای پروژه های فوق العاده

برای جلو گیری از مشکل
نکات مهم در نگهداری دستگاه تصفیه آب خانگی:

 

الف- اگر برای بیش از 5 روز از دستگاه استفاده نمی کنید (مسافرت و …) شیر ورودی آب را بسته و دستگاه را از برق خارج نمایید. پس از بازگشت و برای استفاده مجدد، ابتدا آب مخزن تخلیه، سپس شیر آب ورودی را باز و دستگاه را به برق وصل کنید.

 

ب- هنگام تعویض فیلترهای مرحله اول، دوم و سوم برای باز کردن هوزینگ ها، از آچار مربوطه استفاده نمایید. اما برای بستن هورینگ ها، حتی الامکان بدون استفاده از آچار و با دست محکم کنید.

 

پ- طبق جدول زمانبندی فیلترها را تعویض کنید. (زمان تعویض فیلتر مرحله اول الیافی با توجه به تغییرات آب شبکه متغیر می باشد.)

 

ت- در صورت رنگی شدن فیلتر مرحله اول قبل از جدول زمانی، آن را تعویض نمایید.

 

ث- فیلتر مرحله اول یکبار مصرف می باشد و شستشو و استفاده مجدد آن توصیه نمی شود.

 

ج- بعد از هر نوبت تعویض فیلتر مرحله اول، فیلترهای مرحله دوم و سوم با آب سرد شستشو شوند.

 

چ- در صورت بروز حادثه در شبکه آب شهری، شیر ورودی بسته شود و تا هنگام تمیز شدن آب شبکه، باز نشود.

 

ح- هنگام تعویض فیلترهای مرحله 2 و 3 حتما دستگاه رنگ گیری و هواگیری شود.

 

خ- دستگاه تصفیه آب خود را به آب گرم وصل نکنید این کار باعث می شود فیلترهای دستگاه خصوصا فیلترهای الیافی از فرم خود خارج شوند، همچنین باعث می شود ممبران RO کارایی خود را از دست بدهد و به سایر اجزا و قطعات دستگاه تصفیه آب نیز آسیب وارد شود. علاوه بر اینها این کار سبب می شود اتصالات  و واشرهای دستگاه در اثر دمای بالا تغییر شکل پیدا کنند و  نشتی آب را به دنبال داشته باشد، پس در صورتی که قصد دارید از دستگاه تصفیه آب در منزلتان استفاده کنید حتما هنگام نصب دقت کنید که اشتباها آن را به آب گرم وصل نکنید.

 

د- دستگاه تصفیه آب را در جایی نصب کنید که احتمال یخ زدگی در آن وجود نداشته باشد. با این حال اگر مجبور هستید دستگاه را در بیرون از خانه و یا در فضای باز نصب کنید حتما دستگاه و اطراف آن را عایق بندی کنید تا از یخ زدگی سیستم جلوگیری شود. برای این کار پیشنهاد می شود یک اتاقک عایق بندی شده مخصوص دستگاه بسازید تا دستگاه در معرض سرما و یخ زدگی قرار نداشته باشد. یخ زدن آب داخل دستگاه سبب بوجود آمدن ترکیدگی در هوزینگها و مخزن شده و ممکن است دستگاه دیگر قابل تعمیر نباشد، پس هنگام نصب دستگاه این مورد را نیز در نظر داشته باشید که دستگاه در محل مناسبی نصب شود.

 

و- فیلترهای دستگاه تصفیه آب را باید به موقع تعویض کنید. اگر فیلترها در زمان مقرر تعویض نشوند از کیفیت آب آشامیدنی شما کاسته می شود و به فیلتر اصلی یعنی ممبران یا همان غشاء اسمز معکوس که در مرحله چهارم دستگاه قرار دارد آسیب وارد شده و از عمر آن کاسته می شود و هزینه اضافی برای شما به دنبال خواهد داشت، علاوه بر این سلامتی شما را به خطر می اندازد که از همه چیز مهمتر است. پس سعی کنید زمان استفاده از دستگاه تصفیه آب را در نظر داشته باشید و نسبت به تعویض به موقع فیلترها اقدام کنید.

 

توجه مهم:

اما خرید یک دستگاه تصفیه آب خانگی به تنهایی کافی نیست و جهت حداکثر کردن کارایی این دستگاه‌ها باید به شرایط نگهداری آن‌ها نیز توجه شود. برای این منظور بایستی در بازه‌های زمانی از پیش تعیین شده اقدام به تعویض فیلترهای دستگاه نمود. بهتر است این کار توسط متخصصین این حوزه (ایمن تیک) صورت گیرد. در صورتی که آب ورودی شما از سختی بالایی برخوردار باشد، زمان تعویض فیلترها در بازه‌های کمتر از حد معمول توسط متخصصین تصفیه آب اعلام می‌شود.