X


جعبه کمک های اولیه و محل نگهداری از آن در ساختمان ها
بررسی وضعیت جعبه کمک های اولیه

جعبه کمک های اولیه چیست؟

جعبه کمک های اولیه در واقع یک جعبه یا کیف است که در آن لوازم، داروها، ابزار و وسایل پزشکی اورژانسی نگهداری می شود تا در مواقع لزوم بتوان با کمک آن ها فرد مصدوم را مداوا کرد یا تا رسیدن عوامل اورژانس اقدامات اولیه پزشکی را در مورد مصدوم انجام داد.
این وسیله به اندازه ای ضروری و حیاتی است که حتی در مسافرت ها، اردوها، پیک نیک، کوهنوردی و امثال آن نیز بهتر است که یک جعبه کمک های اولیه کوچک همراه داشته باشید، چرا که حادثه خبر نمی کند و ممکن است به آن نیاز پیدا کنید.

یکی از لوازم بسیار ضروری در هر مکان و خانه ای جعبه کمک های اولیه است، این وسیله به ویژه در مکان هایی چون مدرسه، کارگاه، محیط های صنعتی، انبار، دانشگاه و امثال آن که رفت و آمد در آن بسیار است بسیار ضروری به نظر می رسد. این جعبه که با نام جعبه First aid نیز شناخته می شود، از جمله لوازمی است که در موقعیت های خطر و بحران می تواند بسیار کاربردی باشد، اما این که ماهیت این جعبه چیست، چه کاربردهایی دارد، محل قرارگیری آن کجاست و چه چیزهایی باید در آن قرار داد از جمله مواردی است که در این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت.

درون جعبه کمک های اولیه در ساختمان ها چه وسایلی قرار می گیرد؟

همانطور که از نامش پیدا است این کالا برای مواقع بحران و خطر و اقدامات اولیه پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، پس وسایلی که در آن قرار می گیرد از جمله لوازم ضروری هستند به طور مثال داروهای مسکن، ابزار و لوازم بانداژ و پانسمان، مایع ضد عفونی کننده، چسب زخم، بتادین، الکل، پماد سوختگی یا ژل سوختگی، پنبه بهداشتی، تب سنج، فشار سنج، پنس پزشکی و... در آن قرار می گیرند. این ها در واقع لوازمی هستند که در مواقع بحرانی یا مصدوم شدن یک شخص می توانید از آن ها استفاده کنید تا با شرایط بهتری بیمار یا مصدوم را به مراکز درمانی منتقل کرده و یا منتظر عوامل اورژانس باشید.

 
برای بهترین نتیجه

برای پروژه های فوق العاده

برای جلو گیری از مشکل
نکات مهم در مورد جعبه کمک های اولیه در ساختمان ها

باید بدانید که شرایط نگهداری جعبه یا کیف کمک های اولیه شرایط خاصی است، بنابراین باید با نکات مراقبتی و احتیاطی این محصول آشنا باشید. در این بخش با برخی از نکات مهم در نگهداری و کاربرد کمک های اولیه آشنا می شوید.

  • 1- این جعبه را هرگز نباید در دسترس کودکان قرار داد چرا که بسیاری از داروها و محصولات موجود در آن برای کودکان خطرناک هستند. بسیاری از قرص ها و داروها به دلیل رنگ یا شکل جالبی که دارند برای بچه ها کنجکاوی برانگیز هستند بنابراین کاملا ضروری است که جعبه کمک های اولیه را در صورتی که از نوع دیواری نباشد دور از دسترس کودکان قرار داد.
  • 2- بهتر است که تمام داروهایی که داخل جعبه قرار می دهید را با برچسب مشخص کنید، کاربرد آن ها و تاریخ انقضای آن را یادداشت کنید، تا در اثر کاربرد اشتباه یا منقضی شدن مدت زمان مصرف دچار مسمویت نشوید. این مسئله را به ویژه در مورد داروهای خاص یا داروهایی که نمی شناسید انجام دهید.
  • 3- به یاد داشته باشید که هر 6 ماه یک بار تمام اقلام موجود در جعبه کمک های اولیه را چک کنید، تاریخ انقضای دارو یا ادوات پزشکی موجود در جعبه موضوع مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. بهتر است که تاریخ انقضای هر دارو یا وسیله را در کنار آن روی برچسب یادداشت کنید. این کار کمک می کند تا در مواقع لزوم از مسمومیت یا عدم کاربرد درست وسیله جلوگیری شود.
  • 4- در مورد تداخل های دارویی اطلاعات کسب کنید. بسیاری از داروها را نباید به صورت همزمان استفاده کرد یا استفاده از برخی داروها برای افراد با بیماری های خاص قدغن است، پس حتما اطلاعات درستی در مورد داروها کسب کنید، به ویژه داروهایی که درون جعبه قرار می دهید را به خوبی بشناسید و کاربرد، عوارض و تداخل دارویی آن ها را تحقیق کرده و بیاموزید.
  • 5- سعی کنید با کمک های اولیه آشنا شوید، مواردی مثل آتل بندی، گرفتن فشار یا قند خون، شکسته بندی، جلوگیری از خونریزی، مراقبت از مصدومان بد حال و... را به خوبی بیاموزید تا در کنار در اختیار داشتن جعبه کمک های اولیه بتوانید به خوبی از آن استفاده کنید.
  • 6- جعبه کمک های اولیه یا همان کیسه امداد را در دمای بین 20 تا 30 درجه سانتی گراد نگهداری کنید. بهتر است که درون جعبه کمک های اولیه حتما یک چراغ قوه وجود داشته باشد، می توانید تا زمانی که از آن استفاده نمی کنید، باطری های آن را خارج کنید و هر موقع که قصد​ استفاده از آن را داشتید، باطری ها را مجددا داخل آن قرار دهید.
  • 7- اگر هر کدام از داروها و لوازم موجود در جعبه کمک های اولیه را استفاده کردید، باید سریعا آن را با یک نمونه جدید جایگزین کنید تا در مواقع لزوم بتوانید دوباره از آن استفاده کنید.
  • 8- تمام لوازمی را که در مقاله به آن ها اشاره کردیم در یک کاغذ یادداشت کنید و قبل از نصب یا قرار دادن جعبه در انبار، خودرو یا محل کار، دوباره لوازم داخل جعبه کمک های اولیه را بررسی کنید. اطلاعات تماسی برای اورژانس و بیمارستان های اطراف شهرک صنعتی یا انبار خود را در جعبه قرار دهید. در مورد جعبه های کمک های اولیه سیار می توانید نقشه هایی را برای جهت یابی و پیدا کردن مسیر، یا قطب نما را نیز داخل جعبه کمک های اولیه قرار دهید.