X


حفظ سلامت نرده و حفاظ های ایمنی در ساختمان ها
استاندارد های ایمنی ، حفاظتی و بهداشتی

نکات مهم در استفاده از نرده و حفاظهای ایمنی در ساختمان ها:

 

1- هر نرده و حفاظي بايد از نظر استحكام و ايمني، كنترل شده و در زمان بهره برداري، در برابر بارهاي وارده مقاومت لازم را داشته باشد و در شرايط مناسبي نگهداري شود.

2- نردهها و حفاظها بايد به صورت محكم نصب شده و ظرفيت باربري كليه بارهاي وارده معمول را داشته باشند.

3- كليه مسيرهاي ورودي و خروجي، راه پله ها، پاگردها، سطوح شيبدار، بالكنها، ايوانها و ساير راهروها كه ارتفاع بيش از 750 ميليمتر از سطح زمين يا سطوح مجاور دارند، بايد مجهز به حفاظ باشند.

4- ارتفاع نرده ها نبايد كمتر از 900 ميليمتر از پاگرد پله يا سطح زمين يا بيشتر از يك متر بالاتر ازكف پله يا بالاتر از آخرين سطح معبر باشد.

5- ارتفاع حفاظ نبايد كمتر از 900 ميليمتر از كف ايوان، بالكن، راهرو يا سطح  شيبدار باشد.

تبصره: نصب حفاظها در مواردي كه براساس مقررات ملّي ساختمان، داراي معافيتهايي باشند، اجباري نيست.

6- راه پله با بيش از چهار پله و يا حداقل ارتفاع 76 سانتيمتر (هركدام كه كمتر باشد) در صورت وجود لبه كناري پرتگاه بايد به نرده دستي مناسب محفوظ گردد.

7- راه پله مارپيچي بايد در سمتي كه عرض كف پله به كمتر از 15 سانتيمتر مي‌رسد داراي نرده حفاظتي مناسب باشد.

8- پلكان ‌با عرض‌ بيش‌ از 110 سانتيمتر بايد در سمت ‌پرتگاه ‌با يك‌ نرده ‌و در سمت ‌بسته ‌هم ‌به ‌وسيله ‌نرده‌ دستي‌ مجهز گردد.

9- پلكان ‌با ‌عرض ‌بيش‌از 225 سانتيمتر بايد علاوه بر نرده‌هاي‌ كناري ‌به يك ‌نرده‌ دستي ميانه ‌نيز مجهز باشد.

10- نرده‌‌ دستي‌ كه ‌پايه‌هاي ‌آن‌ به ‌ديوار نصب ‌مي‌شود بايد طوري‌ ساخته ‌شود كه‌ دست‌ آزادانه ‌بدون ‌برخورد با موانعي‌ اعم‌ از سطح ديوار يا كنار نرده ‌حركت‌ كند حداكثر فاصله ‌پايه‌ها از يكديگر 200 سانتيمتر و بين ‌نرده‌ دستي ‌و ديوار بايد حداقل ‌5 سانتيمتر باز باشد.

11- حداكثر شيب ‌مجاز براي‌ رمپ (راهروهاي‌ شيب‌دار) مورد استفاده ‌افراد 10 درجه‌ است‌. اين ‌رمپ‌ها بايد با كليه ‌شرائطي‌ كه ‌در مورد پلكان‌ ها منظور مي‌شود از حيث‌ ساختمان ‌و عرض‌ و نرده‌ و غيره ‌مطابقت‌ داشته ‌باشند.

12- ورودي‌ پنجره‌هايي ‌كه ‌در پاگردهاي ‌پلكان ‌باز مي‌شود در صورتي ‌كه ‌پهناي ‌آنها بيش ‌از 30 سانتيمتر و فاصله ‌با سطح ‌پاگرد كمتر از 90 سانتيمتر باشد بايد‌ به ‌وسيله ‌نرده ‌حفاظت‌ شوند.

13- پنجره انباری ها بايد مجهز به حفاظ و تور سيمي بوده و بازشوي آن رو به خارج باشد.

 
برای بهترین نتیجه

برای پروژه های فوق العاده

برای جلو گیری از مشکل
ارتفاع نرده راه‌ ­پله ساختمان چقدر باید باشد؟

ارتفاع نرده راه‌ ­پله چقدر باید باشد؟، سوالی است که باید هنگام ساخت انواع ساختمان پرسیده شود. استاندارد ارتفاع نرده راه‌­ پله با توجه به نیاز و نوع کاربری ساختمان تعیین شده، و باید به گونه‌ای باشد که هر فرد با هر شرایطی برای عبور از پله‌ها احساس امنیت کند. به طور کلی هر قدر ارتفاع پله زیادتر باشد، تعداد پله مورد نیاز برای عبور از طبقه‌­ای به طبقه دیگر کمتر بوده و در نتیجه قفسه پله یا فضای لازم برای ایجاد پله کمتر است. با این وجود، ارتفاع پله کاملا به محل استفاده و کاربران آن بستگی دارد.

به طور کلی، استاندارد ارتفاع نرده راه ­‌پله باید حداقل 80 سانتی‌متر، و فاصله بین دو نرده عمودی نصب شده باید بیشتر از ۱۱ سانتی‌متر باشد. طبق آیین‌ ­نامه نرده راه­‌ پله در مورد ارتفاع نرده حفاظتی، فاصله المان‌های بکار رفته در آن باید از ۱۱ سانتی‌متر کمتر باشد تا سر کودکان از آن عبور نکرده و خطرآفرین نباشد. ارتفاع نرده راه‌ ­پله ساده طبق مقررات ملی ساختمان و آیین‌ ­نامه نرده راه­‌ پله معمولا بین 75 تا 110 سانتی‌متر است. همچنین، تعداد گاردهای به کار رفته در آن باید بین 3 تا 5 ردیف موازی باشد. توجه به اینکه ارتفاع نرده راه‌­ پله چقدر باشد (طبق مقررات ملی ساختمان) برای گرفتن برگه پایان کار ساختمان نیز اهمیت زیادی دارد.

 

نرده حفاظتي بايد از جنس مقاوم و محكم بوده و داراي مشخصات فني زير باشد: 
الف ـ مطابق با استاندارد هاي ملي باشد.
ب - فواصل پايه عمودي از يكديگر حداكثر200 سانتيمتر باشد.
ج - حداكثر فاصله اولين ميله طولي در نرده راه پله از كف 8 سانتيمتر باشد.
د - از ميله فوقاني و تحتاني براي استحكام استفاده شود.
ه - عاري از هرگونه تراشه، براده، لبه تيز و برنده روي سطوح نرده باشد.

و - ارتفاع آن براي پرتگاهها حداقل 90 و حداكثر 110 سانتيمتر باشد.
ز - ارتفاع نرده در پلكان حداقل 85 و حداكثر 94 سانتيمتر مي‌باشد.
ح - فاصله ميله مياني از كف بايد حداقل 50 سانتيمتر باشد.
ط - قادر به تحمل نيروهاي وارد حداقل 900 نيوتن باشد.
سوالات متداول

برای نصب و اجرای نرده راه‌ پله به چه چیزهایی باید توجه کرد؟

برای نصب و اجرای نرده راه‌ پله باید به مقررات تنظیم‌ شده دقت شود تا بتوان ایمنی فضا را تأمین نمود. مهمترین مسئله دقت و توجه به ارتفاع نرده راه ‌پله می‌باشد به همین دلیل باید در زمان ساخت و اجرای پله‌ها و نرده آن به ارتفاع مجاز نرده راه‌ پله دقت شود که مطابق با مقررات ملی ساختمان باشد.

 
ارتفاع استاندارد پله در مکان های مختلف چه میزان باید باشد؟

در حالت کلی استاندارد ارتفاع نرده پله در آپارتمان‌های مسکونی بین 12 تا 20 سانتی‌متر و استاندارد 18 سانتی متر می‌باشد. ارتفاع پله در ساختمان‌های فنی و بخش انبار و موتورخانه ساختمان‌ها بین 20 تا 25 سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود. در مکان‌های عمومی نظیر راه‌آهن، بیمارستان، ادارات، استاندارد ارتفاع پله بین 15 تا 17 سانتی‌متر می‌باشد. ارتفاع استاندارد پله در مکان‌های لوکس کمتر از 15 سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود.

 
چه راهکاری برای ایجاد ایمنی راه پله می توان به کار برد؟

راه‌ پله به دلیل ارتباط دهندگی بین طبقات دارای ارتفاعی می‌باشد، برای این که راه‌ پله دارای ایمنی و امنیت باشد باید تدابیری اندیشید تا همه افراد با شرایط سنی مختلف با آسودگی خاطر بتوانند از راه‌ پله استفاده نمایند. برای ایجاد ایمنی راه‌ پله می‌توان از انواع نرده راه‌ پله استفاده نمود، که جدیدترین متریال برای نرده راه‌ پله استیل می‌باشد.

 
نرده راه پله با چه جنس هایی وجود دارد و کاربردشان چیست؟

استفاده از نرده استیل برای راه‌ پله هم زیبایی و مقاومت بالایی دارد و هم موجب ایجاد ایمنی راه‌ پله می‌شود، به همین دلیل بسیاری از افراد خواستار استفاده از این نوع نرده راه‌ پله می‌باشند. نرده‌ها از نظر جنس نیز دارای تنوع می‌باشند و در انواع مختلف شیشه‌ای، آهنی، نرده و پله‌ی چوبی، سنگی، استیل، بتنی، گچی و ... موجود می‌باشند.