X


راه های افزایش امنیت در ساختمان ها
ارائه راهکار در خصوص افزایش امنیت ساختمان

امنیت ساختمان دغدغه ای است که اکثر افراد دارند. تکنولوژی امروزه این امکان را فراهم آورده است تا ساختمان ها مجهز به بروزترین امکانات برای حفظ امنیت باشند. در صورتی که یک آپارتمان امن باشد، درصد بروز هر گونه سوء استفاده از ملک شخصی شما کاهش می یابد. علاوه بر آن، می توان از بروز حوادث غیر قابل پیش بینی نیز جلوگیری نمود.

فارغ از اینکه در یک آپارتمان و یا در یک ویلا زندگی می کنید، می توانید به روش های متعددی زندگی آسوده ای را داشته باشید. امنیت خانه مسئلۀ بسیار مهمی است زیرا نه تنها به حفظ اموال ما مربوط است بلکه در بسیاری از موارد در صورت رعایت نکردن اصول ایمنی تهدیدات جانی هم به دنبال خواهد داشت. بنابراین با توجه به نکاتی که مطرح می شود باید تمام تلاش‌های لازم جهت پیشگیری از سرقت و بالا بردن امنیت خانه انجام شود. در زیر به برخی از مهم‌ترین نکات اشاره می‌کنیم.

 

عواملی که زمینه‌ ساز دزدی می‌شوند:

 • 1 - رعایت نکردن اصول ایمنی برای استفاده از درهای ورودی‌ خانه.
 • 2 - بهره نبردن از سیستم‌های حفاظتی و ضد سرقت.
 • 3 - نگهداری اشیا و وسایل قیمتی در خانه و در جای نامناسب.
 • 4 - بررسی نکردن درهای ورودی هنگام خروج از خانه.
 • 5 - قرار دادن کلیدها در اختیار افراد نامطمئن.

 

اقدامات لازم برای بالا بردن امنیت خانه و پیشگیری از سرقت در ساختمان ها:

 • 1 - پنجره‌های بدون حفاظ را در فصول گرم بسته نگه دارید.
 • 2 - از حفاظ‌های با ارتفاع مناسب در بالای دیوارهای حیاط خانه استفاده کنید.
 • 3 - از سالم بودن قفل‌ها و همچنین صحیح عمل کردن سیستم‌های امنیتی اطمینان حاصل کنید.
 • 4 - هیچگاه کودکان را در خانه تنها رها نکنید.
 • 5 - اموال و اشیای قیمتی خود را در صندوق امانات و بانک‌ها نگه‌داری کنید.
 • 6 - از روشنایی مناسب در اطراف خانه استفاده کنید.
 • 7 - از زنجیر، پشت‌بند و چشمی برای درهای ورودی استفاده کنید.
 • 8 - از قرار دادن کلید در جاهایی مانند زیر پادری یا گلدان‌های بیرون از خانه اجتناب کنید.
 • 9 - هنگام رفتن به مسافرت جلب توجه نکنید.
 • 10 - لیستی از اموال و دارایی‌های با ارزش خود تهیه کنید.
 • 11 - اطلاعاتی مانند میزان دارایی و اشیای قیمتی خانۀ خود را نزد کسی بازگو نکنید.
 • 12 - برای نظافت و خدمات منزل خود از افراد مطمئن کمک بگیرید.
 • 13 - بهتر است خانم‌ها در هنگام تنها بودن در خانه از نیروهای خدماتی کمک نگیرند.
 • 14 - در برخی موارد می‌توانید از سگ نگهبان استفاده کنید.
برای بهترین نتیجه

برای پروژه های فوق العاده

برای جلو گیری از مشکل
روش های افزایش امنیت در ساختمان ها:

 

1- درب ورودی مقاوم وغیرقابل نفوذ

درب ورودی اولین نقطه آسیب پذیر در ساختمان است. بنابراین باید از استحکام این درب اطمینان حاصل نمایید. ساختار درب باید مقاوم در برابر دیلم و عوامل نفوذی باشد. قفل درب نیز باید به نحوی طراحی شده باشد که از طریق شکستن شیشه و یا صندوق پست قابل دسترسی نباشد. به عبارت دیگر، کلید باید تنها راه باز کردن درب از بیرون باشد.

برخی از افراد به هنگام ورود به ساختمان، فراموش می کنند که درب را ببندند. گاهی اوقات هم اقدام به بستن درب می نمایند، اما به هر دلیل درب باز باقی می ماند. بنابراین با نصب یک جک آرام بند، از بسته شدن درب ورودی اطمینان حاصل نمایید. همچنین لازم است صحت عملکرد جک آرام بند را تحت نظر داشته باشید.

2- دوربین های مدار بسته برای امنیت ساختمان

یکی از کارآمد ترین روش ها برای جلوگیری از رفت و آمدهای غیرمجاز، بهره گیری از دوربین مداربسته است. از آنجایی که این دوربین ها همه وقایع را ثبت و ضبط می کنند، عاملی اساسی برای دور کردن سارقان می باشند.

نکته قابل توجه، بکارگیری این دوربین ها در بیش از یک نقطه است. درب ورودی ، لابی ، آسانسور و راه پله ها از جمله مکان های عمومی هستند که رفت و آمدها را در بر دارند. بنابراین در انتخاب نقاط نصب دوربین ها و زوایای دید آن ها، هوشمندانه تصمیم گیری نمایید.

3- قفل های ضد سرقت

یک درب غیر قابل نفوذ که تحت هیچ شرایطی شکسته نمی شود را در نظر بگیرید که بر روی آن یک قفل نا مناسب نصب شده است. این درب به راحتی باز خواهد شد و کمکی به امنیت شما نخواهد کرد. از این رو بهترین و مرغوب ترین درب های ضد سرقت، زمانی مفید هستند که سارقان از تخریب قفل نصب شده بر روی درب عاجز باشند. حال درب حتی اگر از فولاد نفوذ ناپذیر و بر اساس استانداردهای جهانی نیز ساخته شده باشد، بدون نصب قفل ضد سرقت، تفاوتی با یک درب معمولی نخواهد داشت.

4- امنیت ساختمان با بکارگیری درب ضد سرقت 

فراهم آوردن امنیت در سرتاسر ساختمان، مبحثی کلی می باشد. درب های ضد سرقت تاثیر بسزایی در جلوگیری از ورود سارقان به منزل دارند. بنابراین هر واحد از ساختمان باید مجهز به درب ضد سرقت باشد.

درب ضد سرقت علاوه بر اینکه ساختاری متفاوت از درب های معمولی دارد، بلکه باید اجزای مقاوم وغیرقابل نفوذ هم داشته باشد. غیرقابل نفوذ بودن زمانی معنا پیدا می کند که تمامی اجزای تشکیل دهنده درب حتی یک پیچ آن از مرغوب ترین و مستحکم ترین مواد اولیه ساخته شده باشد. از این رو شناخت اجزای تشکیل دهنده درب ضد سرقت بسیاراهمیت دارد.

5- نگهبان ساختمان و یا لابی من

در ساختمان های بزرگ، حضور یک لابی من بسیار موثر است. این اشخاص مسئول دریافت بسته های ساکنین هستند. این امر موجب می شود تا افراد غریبه به طبقات نروند. علاوه بر این، رفت و آمدها تحت نظر این شخص خواهد بود.

6- نورپردازی مناسب

در صورتی که دارای حیاط و یا پارکینگ هستید، از چراغ هایی با نور روشن در طول شب استفاده نمایید. فراموش نکنید که محیط های تاریک، برای سارقین موقعیت محسوب می شوند.

برای راه پله ها، چراغ های اتوماتیک انتخاب بهتری هستند. این چراغ ها به هنگام رفت و آمد افراد به صورت اتوماتیک روشن می شوند. درنتیجه تمامی رفتارها در مقابل دوریین ثبت و ضبط می گردد.

7- امن کردن ساختمان با مسدود کردن پنجره ها

استفاده از حفاظ برای پنجره و تراس؛ از جمله روش های قدیمی است که به ایمن شدن ساختمان شما کمک شایانی می کند. طبقات اول که ارتفاع کم تری از سطح زمین دارند، دسترسی بهتری را برای سارقان فراهم می آورند. در نتیجه بهتراست از نرده برای بالکن و محافظ برای پنجره در طبقات پایین تر استفاده گردد. جنس نرده حفاظ پنجره معمولا از استیل و آهن است، همچنین یکی از مدل‌های پراستفاده برای حفاظ، پنجره فرفورژه است.

8- حفاظت از ساختمان با بکارگیری دزدگیر

دزدگیر یا سیستم اعلام سرقت از جمله تجهیزات کاربردی است که هرگونه به خطر افتادن ایمنی ساختمان را به شما اعلام می‌کند.

9- قفل کردن پنجره ها

پنجره نیز همانند درب نقطه ضعفی برای ورود بیگانگان می باشد، به خصوص در طبقات پایین تر و یا طبقاتی که امکان دسترسی از خانه های مجاور را دارند. بسیاری از پنجره ها دارای زبانه ای در پشت پنجره و یا قفل هستند، هر چند برخی از این قفل ها مقاومت کافی در برابر تلاش های متجاوزان ندارد. بنابراین بهتر است قفل و یا زبانه پشت پنجره را بررسی نمایید و در صورتی که از ایمنی کافی برخوردار نیستند، فکری اساسی برای این امر نمایید.

امروزه از شیشه های امنیتی، حفاظ پنجره و یا سنسورهای امنیتی برای ایمنی سازی پنجره می توان بهره برد.

10- امنیت ساختمان با بکارگیری از حفاظ های مناسب