X


محل تجمع ایمن در ساختمان ها
کنترل ایمنی راه های دسترسی

در بسیاری از ساختمان ها، سازمان ها، ارگان ها محل هایی را با مصالح قوی تر و محکم تر جهت تدابیر امنیتی شدیدتر می سازند و زمانیکه حادثه غیرمترقبه ای رخ دهد ( بطور مثال زلزله ) همه افراد به این محل منتقل می شوند. این محل در حقیقت نوعی پناهگاه ایمنی بحساب می آید. محل تجمع ایمن می تواند در فضای باز اطراف کارخانه و یا کمی دورتر از ساختمان ها نیز باشد. علائم محیط ایمن نمادهایی هستند که در خیابان ها، جاده ها، بزرگراه ها، اماکن عمومی و ساختمان ها به منظور اطلاع رسانی راننده ها، عابرین و افراد در حال گذر نصب می شوند.

 

در هنگام وقوع حادثه اگر در خانه هستید:

1- قبل از هر کاری در هر محلی که هستید باید آرامش خود را حفظ کنید.

2- تمامی لوله های آب و گاز را چک کرده و دقت کنید که اگر در محل شما بوی گاز می آید سریعاً شیر آن را بسته محل را ترک کنید و به آتش نشانی اطلاع دهید.

3- زمانیکه زلزله آمد یادتان باشد باید از پنجره ها و کمد ها دوری کنید، چراکه ممکن است شیشه و یا اشیای بسیاری بر روی سر شما آوار شوند.

4- اگر میز ناهارخوری، میز تحریر و یا تخت خواب دارید در زیر آنها پناه بگیرید تا آوار بر سر شما فرو نریزد؛ اگر وسایلی که زیر آنها پناه گرفته اید حرکت کردند، یک پایه آنها را محکم بگیرید.

5- برای پناه گرفتن کنج دیوارها بهترین جاست، به کنجی رفته و برای رسیدن به آنجا سر خود را توسط بازوهایتان بگیرید.

6- در هنگام زلزله به هیچ عنوان از پله و آسانسور استفاده نکنید.

7- اگر در جایی قرار دارید که هیچ یک از وسایل و محل های امنی در آن وجود ندارد باید به کنار دیواری بروید بر روی زمین بنشینید و سر خود را روی زانو قرار دهید، سپس با کف دستهایتان پشت سرتان را بگیرید و از آن محافظت کنید.

 
برای بهترین نتیجه

برای پروژه های فوق العاده

برای جلو گیری از مشکل
برنامه ارتباطی و شرایط اضطراری در ساختمان ها

هر خانواده باید در شرایط اضطراری و بلایا یک برنامۀ ارتباطی داشته باشد و آن را تمرین کند. موارد زیر را باید در برنامۀ‌ ارتباطی خانواده در نظر داشت:

1- همۀ اعضای خانواده باید شمارۀ تلفن یکی از آشنایان یا بستگان را در نقاط دیگر شهر یا شهرهای دیگر از حفظ بدانند تا در مواقعی که ارتباطات در منطقۀ آنان بر اثر حوادث و بلایای احتمالی مختل می‌شود، بتوانند از این طریق از احوال همدیگر مطلع شوند.

2- همۀ اعضای خانواده، از قبل باید محلی را تعیین کنند تا در صورت وقوع حوادث و بلایا، اگر منزلشان تخریب شد و افراد در آن هنگام، در جاهای مختلف (مثلا محل کار، مدرسه و ...) بودند، بتوانند در آنجا دوباره دور هم جمع شوند و همدیگر را پیدا کنند. این مکان مثلا می‌تواند میدان محل یا مکان شناخت شدۀ دیگری باشد.

3- اعضای خانواده می‌توانند مکانی را تعیین کنند که برای یکدیگر پیغام بگذارند. مثلا می‌توانند درختی را معلوم کنند که پیغام‌های خود را بنویسند و به آن وصل کنند تا از حال هم باخبر شوند.

برنامه تخلیه منزل در شرایط اضطراری

هر خانواده باید برنامه‌ای برای تخلیۀ شرایط اضطراری منزل داشته باشد. این برنامه باید هر چند وقت یک بار توسط اعضای خانواده تمرین شود.

تخلیۀ منزل در شرایط زیر صورت می‌گیرد:

1- بعد از وقوع زلزله، پس از اینکه مطمئن شدیم که لرزش‌های آن از بین رفته است. در هنگام وقوع زلزله، فقط باید در محل‌های امنی که از قبل در منزل مشخص کرده‌اید، پناه بگیرید. فقط در صورتی می‌توانید در هنگام زلزله فرار کنید که منزل یک طبقه باشد و مطمئن باشید که بلافاصله وارد حیاط می‌شوید.

2- در صورتی که مسئولین از طریق رسانه‌ها هشدار داده باشند و از مردم بخواهند که منزلشان را تخلیه کنند. 

در برنامۀ تخلیۀ‌ شرایط اضطراری منزل باید به موارد زیر توجه کنید:

- از قبل محلی را برای جمع شدن اعضای خانواده، مشخص کنید. در مورد سیل باید این محل، مکان مرتفعی باشد.

- خونسردی و آرامش خود را حفظ کنید.

- قبل از خارج شدن از منزل، کیف اضطراری را بردارید.

- به افراد آسیب‌پذیر خانواده کمک کنید.

- شیر گاز را ببندید.

- قبل از ترک محل سکونت بهتر است درها و پنجره‌ها را ببندید، وسایل برقی را از برق بکشید اما فریزر و یخچال را از برق نکشید مگر آنکه خطر سیل وجود داشته باشد.