X


پشتیبانی از سیستم نورپردازی در ساختمان ها
سیستم های روشنایی و نورپردازی

نورپردازی در ساختمان ها

دیدن اشیاء موجود در اطراف ما تنها با وجود نور امکان پذیر است. سازماندهی نور پردازی در یک پروژه یکی از فاکتورهای بسیار مهم و ضروری برای زندگی و لمس فضاست و از گذشته تا امروز همواره مورد توجه قرار گرفته است. نحوه اجرای نورپردازی طبیعی یا مصنوعی یک هنر است و اجازه می دهد کیفیت های متفاوتی از نور در قسمت های مختلف ساختمان دیده شوند.

واقعیت این است که در دنیای مدرن امروز بدون نور و سایه روشن های آن، درک پروژه های معماری تقریباً غیر ممکن است. در حال حاضر نور به منظور افزایش کیفیت فضاهای مختلف و زیباسازی آن ها مورد استفاده قرار می گیرد و فاکتوری بسیار مهم در طراحی نمای ساختمان، وحوطه سازی و دکوراسیون داخلی محسوب می شود.

در گذشته تنها از نور برای دیدن اشیاء و روشن نمودن فضاهای کاربردی استفاده می شد، اما امروزه طرح های زیبا و خلاقانه معماری تنها با نورپردازی معنا پیدا می کنند و نورپردازی بیشتر جنبه تزئینی داشته و برای برجسته نشان دادن المان های شاخص به کار می رود. درک اینکه نور چگونه کار می کند و به سطوح و متریال های مختلف چه واکنشی نشان می دهد، امری بسیار ضروری است.

این که پروژه شما چه نوع پروژه ای است اهمیت چندانی ندارد، بلکه آن چه که مهم است ترکیب هنر، دانش و تکنولوژی با یکدیگر است که تاثیر شگرفی بر فضا خواهد گذاشت. ایده های خلاقانه باید پروسه طراحی را به سمتی هدایت کنند که یک ساختمان، فضا یا محیط خاص تر از چیزی که هست به نظر برسد.

 

اجرای نورپردازی هوشمند در ساختمان ها

در دنیای مدرن امروز با پیشرفت علم و تکنولوژی نورپردازی ساختمان به‌ صورت هوشمند نیز قابل‌ اجراست. سیستم روشنایی هوشمند این امکان را برای ساکنین فراهم می‌کند تا با استفاده از نرم‌ افزار نصب‌ شده بر روی گوشی موبایل یا لب تاپ بتوانند روشنایی ساختمان را کنترل کنند. این نرم افزارها شدت نور لامپ و یا حتی رنگ آن را تغییر می‌دهند و حتی از راه دور و خارج از ساختمان می‌توانند کنترل نورپردازی را به عهده بگیرند. نورپردازی هوشمند به میزان قابل‌ توجه منجر به بهینه‌ سازی مصرف انرژی در ساختمان می‌شود و از نظر اقتصادی بسیار مقرون‌ به‌ صرفه است و هزینه‌های قبوض برق را کاهش می‌دهند.

با اجرای این روش نورپردازی از روشن بودن لامپ‌های اضافی پرهیز می‌شود و میزان نور طبق نیاز تنظیم می‌گردد. در سیستم هوشمند به‌ منظور کنترل نور، لامپ‌های مختلفی ازجمله لامپ هالوژن، لامپ ال ای دی، لامپ فلورسنت و لامپ رشته‌ای استفاده می‌شود.

 

ازجمله مزایای اعمال نورپردازی هوشمند در خانه :

 • 1- اجرای نورپردازی به روش هوشمند آسان است.
 • 2- با استفاده از تلفن همراه زمانی که خارج از منزل هستید می‌توانید شدت و زمان روشنایی را از راه دور تنظیم کنید.
 • 3- این نوع نورپردازی به دلیل امکان تغییر رنگ نور می‌تواند کمک شایانی به زیبا سازی فضا کند.
 • 4- هزینه‌های تعمیر و نگهداری تجهیزات روشنایی با اجرای این روش نورپردازی به میزان قابل‌ توجه کاهش می‌یابد. چرا که استفاده از برق کاملاً برنامه‌ ریزی‌ شده جلو می‌رود.
 • 5- با استفاده از این سیستم می‌توان از کلیدهای تاچ یا لمسی به جای کلیدهای دستی استفاده نمود.
 • 6- نصب سیستم نورپردازی هوشمند، هزینه‌های مصرف برق را به میزان قابل‌ توجه کاهش می‌دهد.
 • 7- نورپردازی هوشمند با تکیه‌ برآخرین تکنولوژی روز دنیا اجرا می‌شود و تلفیقی از هنر و فناوری است. ازاین‌ رو ساختمانی که به این نوع سیستم نورپردازی مجهز شده جزء مدرن‌ ترین و لوکس‌ ترین ساختمان‌ها محسوب می‌شود.

 

 

 
برای بهترین نتیجه

برای پروژه های فوق العاده

برای جلو گیری از مشکل
 

انواع نورپردازی در ساختمان ها:

 

1 - نورپردازی طبیعی

با بکارگیری پنجره و نورگیرهای سقفی در خانه و ساختمان می توان از نور خورشید بهره برد و تا حدود زیادی روشنایی محیط را تامین کرد. این انرژی طبیعی رایگان است و تاثیر زیادی در کاهش مصرف انرژی دارد.

در ساخت و ساز ساختمان جهت جغرافیایی شمال و جنوب بسیار اهمیت دارد. ساختمان های جنوبی از نور و گرمای بیشتری نسبت به ساختمان های شمالی برخوردارند. همچنین با نصب پرده ها بر روی پنجره ها می توان از تابش مستقیم و شدید نور خورشید جلوگیری کرد.

 

2 - نورپردازی مصنوعی

 نور مصنوعی ساخته دست بشر است و به نوعی مکمل نور طبیعی می باشد. در طول شب به دلیل وجود نداشتن نور خورشید، این نوع نورپردازی نقش مهمی در تامین روشنایی محیط ایفا می کند.

از برتری های نور پردازی مصنوعی می توان به انعطاف پذیری آن جهت بکارگیری در بخش های مختلف اشاره کرد. این نوع سیستم روشنایی به سه روش اجرا می شود که بسته به نیاز خود می توان از آن ها بهره برد:

 •  

 • الف: عمومی

 • برای روشنایی نسبی و یکسان تمام نقاط محیط اطراف به جهت انجام کارها و فعالیت های روزانه به کار می رود.

  در نورپردازی عمومی، روشنایی تمام بخش های فضا به یک اندازه حائز اهمیت هستند و اینگونه نیست که یک قسمت روشن تر از قسمت های دیگر باشد. به وسیله ابزارهایی مانند لوسترها، چراغ های دیواری و چراغ های توکار می توان این نوع نورپردازی را ایجاد کرد.

 •  

 • ب: موضعی

 • زمانی که قصد انجام فعالیتی مانند آشپزی، خیاطی و مطالعه دارید مسلما به نور و روشنایی بیشتری نیاز پیدا می کنید. راه حل بهبود این مشکل استفاده از نورپردازی موضعی است که میزان نور مورد نیاز شما را ایجاد می کند.

  به عنوان مثال در مهمانی هنگام سرو شام با استفاده از نورپردازی موضعی بر روی میز غذاخوری، می توان توجه مهمانان را به آن قسمت جلب کرد یا در زمان مطالعه با نورپردازی بر روی میز مطالعه، تمرکز و بازدهی بیشتری برای خواندن ایجاد می شود.

  آباژورهای رومیزی، چراغ میز آرایش و چراغ زیر کابینت از جمله لامپ های موجود برای به وجود آوردن این نوع نورپردازی هستند.

 •  

 • ج: متمرکز یا نقطه ای

 • نورپردازی متمرکز یا نقطه ای جهت روشنایی یک نقطه از فضا به کار می رود. این نوع نورپردازی جهت تاکید و برجسته نشان دادن یک وسیله یا قسمت کوچک و خاصی از یک محیط کاربرد دارد.

 • نورپردازی متمرکز در مکان های مختلف مانند فضای درونی و بیرونی ساختمان به کار می رود. گالری های هنری، موزه ها و دکوراسیون داخلی خانه نمونه هایی از فضاهای درونی ساختمان هستند که برای تاکید بر برخی از اجزای آن ها از این نوع نورپردازی استفاده می شود.

 • علاوه بر این در فضای بیرونی برای تاکید بر قسمتی از نمای ساختمان یا قسمتی از محوطه بکار گرفته می شود و جلوه های ویژه ای به اجسام و نقاطی که تا قبل از آن خیلی مورد توجه قرار نمی گرفتند، می دهد.

  در این روش نور به صورت زاویه دار می تابد و برای این کار از لامپ های انعطاف پذیر و چرخشی استفاده می شود.