X


پشتیبانی تاسیسات گازرسانی در ساختمان ها
تاسیسات برقی و مکانیکی

تاسیسات گازرسانی در ساختمان ها

یکی از مباحث مهم در تاسیسات مکانیکی ساختمان ها، تاسیسات گازرسانی است، که چنین عنوانی حتی یکی از شاخه‌های رشته تاسیسات در دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای در کنار دیگر شاخه‌های این رشته است.

شروع لوله کشی گاز در ساختمان ها بعد از تکمیل مرحله دیوار چینی است که مستلزم طی مراحلی مانند تکمیل پرونده در سازمان نظام مهندسی، انتخاب پیمانکار و ... است. بنابراین یکی از موارد ابتدایی تاسیسات مکانیکی ساختمان، انجام لوله کشی گاز است که هنگام آغاز کار طرح و نقشه لوله کشی و همچنان تجهیزات گازرسانی باید آماده گردد.

 

نکات طراحی لوله کشی گاز در ساختمان ها

برای طراحی نقشه لوله کشی گاز ساختمان ها که یکی از اساسی‌ ترین زیرمجموعه‌های تاسیسات مکانیکی ساختمان است، باید موارد زیر را مد نظر قرار داد:

  • 1- در ابتدا مسیر عبور لوله‌های گاز باید در ایمن‌ترین حالت ممکن قرار بگیرد.
  • 2- انتخاب کوتاه‌ ترین مسیر برای عبور لوله‌ های گاز دومین مورد طراحی نقشه لوله کشی است.
  • 3- مسیر عبور لوله‌ ها نباید هیچ گونه تداخلی برای سازه‌های اصلی ساختمان و سایر تاسیسات مکانیکی ساختمان داشته باشد و آسیبی به آنها برساند.
  • 4- قسمت‌های مشترک لوله کشی گاز نباید از داخل واحدهای مسکونی بگذرد و حتی الامکان خارج از فضاهای داخلی قرار گیرد.
  • 5- مسیرهای لوله کشی گاز باید در معرض دید افراد قرار گیرد.
  • 6- برای هر مصرف‌ کننده باید یک شیر گاز در نظر گرفت و استفاده از یک شیر برای چند مصرف‌ کننده خطرناک است.
  • 7- نصب دستگاه‌های گاز سوز در فاصله کمتر از یک متر از پنجره و پرده غیرمجاز است و این اصول در نقشه کشی لوله گاز دارای اهمیت است.

 

اجزای سیستم لوله کشی گاز در ساختمان ها

به طور کلی اجزای یک سیستم لوله کشی گاز شامل مواردی همچون لوله کشی رابط (که مربوط به اتصال شبکه گاز شهری به سیستم تاسیسات مکانیکی ساختمان و گازرسانی است) کنتور و لوله کشی ساختمان از رگلاتور آغاز شده و به شیرهای مصرفی منتهی می‌شود. انجام لوله کشی گاز ساختمان بهتر است تماما توسط پیمانکاران مجرب و متخصص صورت پذیرد و الزامات دستگاه‌های نظارتی نیز به دقت بررسی گردد.

سیستم لوله کشی گاز در تاسیسات مکانیکی ساختمان باید به نحوی باشد که فشار گاز درون لوله‌ها از خروجی کنتور تا هر خروجی شیر ثابت بماند و نیاز هر دستگاه گاز سوز را به‌ طور کامل مرتفع سازد. حداکثر سرعت گاز درون لوله‌ها ۲۰ متر بر ثانیه و حداکثر میزان مصرف، بر اساس مجموع مصرف دستگاه‌های گازسوز بر اساس استاندارد هر کدام از دستگاه‌ها تعیین می‌شود. همچنین حداکثر میزان افت فشار در طراحی باید به‌ گونه‌ای در نظر گرفته شود که از ۱۰ درصد مقدار اولیه فراتر نرود.

 

کاهش هزینه‌های لوله کشی گاز در تاسیسات ساختمان

برای کاهش هزینه‌های راه اندازی علی‌الخصوص لوله کشی گاز، در وهله اول باید تمامی استانداردها رعایت شده و در هیچکدام از مراحل نباید به استفاده از تجهیزات غیر استاندارد روی آورد. سپردن کار به کارفرمای متخصص بر اساس تجربه‌ای که دارد، هم باعث اطمینان خاطر از ایمنی سیستم و هم مدیریت هزینه‌ها می‌گردد.
برای بهترین نتیجه

برای پروژه های فوق العاده

برای جلو گیری از مشکل
سیستم گازرسانی در خانه و اجرای تاسیسات آن

طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان باید بر اساس استانداردهای موجود در مقررات ملی ساختمان انجام شود و مهندسین تاسیسات باید با این استانداردها آشنایی کاملی داشته باشند. در حالت کلی تاسیسات ساختمان مربوط به تاسیسات لوله کشی، تاسیسات الکتریکی و تاسیسات مکانیکی می‌شوند که هرکدام از این تاسیسات سیستم‌های متفاوتی را در بر می‌گیرند. در این مقاله قصد داریم در مورد سیستم گازرسانی که جزئی از تاسیسات لوله کشی در ساختمان محسوب می شود مطالبی را ارائه دهیم.

 

   سیستم گاز رسانی در خانه و اجرای تاسیسات آن

 

طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان در سیستم گازرسانی چگونه انجام می شود؟

یکی از مهمترین سیستم‌هایی که باید در طراحی تاسیسات ساختمان وجود داشته باشد سیستم گاز رسانی در خانه است. بدون وجود این سیستم، گرمایش که از جمله مهمترین بخش ساختمان‌ سازی است ایجاد نخواهد شد.

برای استفاده از گاز خانگی کافی است طراحی سیستم لوله کشی در ساختمان را به دست مهندس تاسیسات بسپارید تا در نواحی مناسبی این سیستم‌ها را جایگذاری کند. این افراد عموما لوله‌ کشی گاز را در مراحل زیر انجام می‌دهند.

 

مشخص کردن مسیرهای لوله کشی گاز

در طراحی تاسیسات ساختمان کافی است مسیرهایی را برای لوله‌ کشی گاز در نظر بگیرید که بسیار کوتاه و در عین حال دارای ایمنی بالا باشند. همچنین این مسیر باید به نحوی انتخاب شود که به سازه ساختمان صدمه‌ای وارد نکند. طراح تاسیسات مکانیکی باید در این زمینه هزینه‌های کارفرما را نیز مد نظر قرار دهد.

نقشه این سیستم‌ها باید در پلان اصلی ساختمان قابل مشاهده باشد تا از این طریق محل قرارگیری لوله‌های گاز در داخل ساختمان مشخص شود و در زمان اجرا مشکلی به وجود نیاید. در واقع اطلاعات دیگری مانند نوع لوله، جنس، اندازه و قطر آن نیز باید در کنار هر سیستم لوله کشی ذکر شود. همچنین کلیه جزئیات دیگر مانند محل قرارگیری دودکش‌های بخاری در کلیه پلان‌های ساختمان مشخص خواهد شد.

 

انتخاب اندازه مناسبی از لوله‌ها

جهت اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان در سیستم گازرسانی کافی است که قطر مناسبی از لوله‌ها را برای عبور جریان گاز در نظر بگیرید. طراحان از طریق فرمول‌های متفاوتی که در این زمینه وجود دارد قطر لوله در هر قسمت از ساختمان را مشخص می‌کنند.

قطر لوله‌ها به گونه‌ای است که هیچ گونه افت فشاری بین منبع تامین‌ کننده گاز و وسایل گاز‌ سوز ایجاد نمی‌شود. جهت محاسبه قطر مناسب برای لوله‌ گذاری باید بالاترین فشار گاز بین منبع اصلی و تجهیزات گاز سوز را در نظر داشت. همچنین طول لوله کشی‌ها و میزان چگالی گاز از جمله نکات دیگری است که روی قطر انتخابی لوله‌های گاز تاثیر می‌گذارد.

 

 انواع سیستم‌های اجرایی لوله کشی گاز در ساختمان: 

جهت نصب لوله‌های گاز در داخل ساختمان از دو روش روکار و توکار استفاده می‌کنند. لوله کشی گاز به صورت روکار همان‌طور که از اسم آن مشخص است در خارج از دیوارهای ساختمان قرار می‌گیرد. در این نوع لوله کشی امکان تعویض و تعمیر لوله‌ها وجود دارد و نیازی به تخریب دیوار یا موانع دیگر در این روش نیست، اما سیستم‌های توکار در داخل دیوار ساختمان قرار می‌گیرند و مشاهده آن‌ها تنها در صورتی امکان‌پذیر است که مانع دیوار برداشته شود. هر کدام از این روش‌ها با توجه به مزایا و کاربردی که دارند استفاده می‌شوند.

 

لوله‌های سیستم گازرسانی در ساختمان ها از چه جنسی است؟

با توجه به کاربردی که سیستم‌های گازرسانی در طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان دارند آن‌ها را از جنس‌های متفاوتی می‌سازند که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

• لوله‌های پلی اتیلن

این لوله‌ها دارای وزن سبک، نصب راحت، مقاومت بالا در برابر فشار و شکستگی و بسیاری از ویژگی‌های دیگر هستند.

• لوله‌های فولادی

این نوع از لوله‌ها دارای قابلیت ضد زنگ و پوسیدگی و مقاومت بالا هستند.

• لوله‌های مسی

لوله‌های مسی را باید با استفاده از اتصالات مناسب روی دیوار قرار داد تا هیچ گونه آسیبی به آن‌ها وارد نشود.