X


آموزش ساکنین ساختمان ها در هنگام آتش سوزی
آموزش عملکرد افراد درهنگام حوادث احتمالی

 

برنامه ریزی و تمرین خروج اضطراری از ساختمان درهنگام آتش سوزی، این اطمینان را می دهد که همه ی اعضای ساختمان می دانند در آتش سوزی چه باید بکنند و آماده خروج سریع و ایمن هستند. ممکن است برای خروج اضطراری، از لحظه به صدا درآمدن هشدار دود، کمتر از دو دقیقه فرصت خروج داشته باشید.

درنتیجه وقتی زنگ دود هنگام آتش سوزی به صدا در می آید، خیلی دیراست که شروع به ساختن یک نقشه کرده و برنامه ریزی نمائید!

 

اقدامات بعد از آتش‌ سوزی در ساختمان ها   

 • 1 - مهم‌ترین کاری که باید در صورت وقوع آتش‌ سوزی انجام دهید حفظ خونسردی و تماس با شماره 125 سازمان آتش‌ نشانی است و پس از آن در صورت امکان اقدام به مهار آتش کنید.
 • 2 - یکی از کار‌هایی که می‌تواند موثر باشد، بستن فضا‌هایی است که آتش می‌تواند از آن‌ها به بخش‌های دیگر سرایت کند. باید در‌ها و پنجره‌های محلی که موجب آتش‌ سوزی شده را فورا بست.
 • 3 - یکی از اقدامات دیگری که می‌تواند به کنترل آتش کمک کند، خلوت کردن راه‌های منتهی به محل آتش‌ سوزی است تا مانع عبور و مرور نشود.
 • 4 - به هیچ عنوان در حریق‌ های ناشی از اتصالات برقی از آب برای خاموش کردن استفاده نکنید.
 • 5 - برای جلوگیری از دود گرفتگی و حفظ سلامتی در شرایطی که امکان رفتن به محل ایمن و دور از آتش نیست، می‌توان با استفاده از پارچه یا دستمال مرطوب و قرار دادن آن روی دهان و بینی در مقابل دود، از خود و دیگران حفاظت کنید.
 • 6 - در صورتی که حریق در بخشی از یک ساختمان رخ داده باشد و امکان خروج از واحد وجود نداشته باشد، در همان واحد که امن است و هنوز آتش به آن سرایت نکرده، بمانید و در صورت امکان پشت در‌های محل آتش‌سوزی را با حوله مرطوب بپوشانید.
 • 7 - هنگام آتش‌ سوزی به هیچ عنوان از آسانسور استفاده نکنید و از تجمع در راه‌پله‌ها خودداری کنید. یکی از اقدامات خطرناک ایستادن در لبه پنجره‌ها، بالکن‌ها و نقاطی است که خطر سقوط دارد.
 • 8 - به هیچ وجه وارد ساختمان آتش گرفته نشوید، مگر آنکه مجهز به ماسک تنفسی باشید و کاربرد آن را بدانید.
 • 9 - قبل از فرار از اتاقی که درب آن بسته است، در را لمس نمایید. اگر داغ باشد از خروجی‌های دیگر استفاده کنید.
 • 10 - در زمان آتش‌ سوزی با حفظ خونسردی تمام تهویه‌های ساختمان را خاموش کنید تا از ورود اکسیژن به داخل ساختمان جلوگیری شود.
 • 11 - در صورت امکان مواد سالم و قابل استفاده را از محل خارج کنید.
 • 12 - اگر دچار حریق شدید، لباس‌های دارای الیاف مصنوعی و پلاستیکی را از خود دور کنید.
 • 13 - برای خاموش کردن آتش‌ سوزی سوخت‌های نفتی از آب استفاده نکنید.
 • 14 - در صورت امکان شعله آتش را با شن، نمک، پتوی نمناک یا پوشش‌های دیگر خفه کنید.
برای بهترین نتیجه

برای پروژه های فوق العاده

برای جلو گیری از مشکل
خروج اضطراری از ساختمان ها در حین آتش سوزی:

 

بیشتر افراد، وقتی که متوجه می شوند در خانه شما آتش سوزی رخ داده است، شگفت زده می شوند. از زمانیکه صدای آژیر یا آلارم آتش سوزی به صدا درمی آید، شما کمتر از دو دقیقه فرصت دارید تا به طور ایمن از ساختمان خارج شوید. دو دقیقه، زمان زیادی نیست؛ به خصوص در نیمه شب، وقتی که اکثر اعضای ساختمان درخواب هستند و شما باید در شرایط دود و حرارت، سرگیجه و ترس، در طبقات مختلف با افراد متعدد مواجه شوید.

شما برای خروج ایمن همه ی افراد از ساختمان بایستی برنامه ای دقیق داشته باشید و آلارم ها یا آژیرهایی را در فضای ساختمان صرف نظر از اینکه چه مکان هایی مستعد آتش سوزی است، داشته باشید.

توجه کنید که به جهت اطمینان یافتن از امنیت مسیر، قبل از باز کردن درب ها از میزان حرارت آن ها اطمینان حاصل کنید. در حین آتش سوزی، زمانی برای تصمیم گیری برای اینکه چه کسی باید چه کاری را انجام دهد وجود ندارد! در طرح ایمنی آتش شما، بایستی تعیین وظایف به صورت کامل و واضح انجام شود، به طوری که همه ی افراد از مسئولیت های خود بدون هیچ سردرگمی آگاهی داشته باشند.

حتی اگر دود در نزدیکی کودکان باشد آن ها از خواب بیدار نمی شوند بنابراین موقعیت اتاق آن ها را چک کرده و در نزدیکی خروجی های ساختمان قرار دهید. در برنامه ی ایمنی تان، اطمینان حاصل کنید که دو راه خروج اضطراری از هر اتاق تعیین شده است و همه ی افراد خانواده از این خروجی ها آگاهی دارند. در صورتی که خروجی های اصلی با دود و آتش مسدود شوند، شما نباید وقت خود را برای خروجی بعدی هدر دهید. لازم است بدانید که تنها شیوه خروج ایمن، خم شدن و عبور از زیر دود است.

وقتی که خارج شده و در امنیت قرار گرفتید فوراً با آتش نشانی (125) تماس بگیرید. هرگز به درون ساختمان در حال آتش سوزی بازنگردید. آتش نشانان برای این کار آموزش دیده اند نه شما! مکان های تعیین شده که فاصله ای امن از خانه تان دارند را انتخاب کنید. آگاهی از این که همه ی افراد به طور ایمن خارج شده باشند، بسیار مهم است؛ چراکه این موضوع به آتش نشانان کمک می کند تا متوجه شوند که چه کسی ایمن است و چه کسی هنوز داخل ساختمان است و به کمک نیاز دارد.

هیچ کس نمی خواهد در مورد خانه ی در حال حریق خود فکر کند. این ترسناک است!
ولی برنامه ریزی برای خروج اضطراری از ساختمان و تمرین شیوه های مناسب لازم است. این اقدامات می توانند اثرات زیادی داشته باشند. بنابراین در خانه ی خود به عنوان یک قهرمان عمل کرده و یک برنامه ی خروج اضطراری را به همراه کل اعضای خانواده تنظیم کرده و آن را همین امروز تمرین کنید.

 


چک لیست پیاده سازی برنامه خروج اضطراری:

 

 • 1- نقشه خانه خود را بکشید و همه درها و پنجره ها را در آن نمایش دهید.
 • 2- از هر اتاق بازدید کرده و دو راه خروج برای هرکدام پیدا کنید.
 • 3- تمامی درها و پنجره ها می بایست به آسانی باز شوند. شما باید برای خروج از ساختمان امکان استفاده بدون مشکل از آنها را داشته باشید.
 • 4- مطمئن شوید که ساختمان شما مجهز به هشدار دهنده های دودی می باشد و تمامی آنها بدون مشکل عمل میکنند. آنها را با نماد SA در نقشه نمایش دهید.
 • 5- یک مکان ملاقات و گردهمایی در بیرون از ساختمان تعیین کرده تا هر شخصی امکان رجوع به آن مکان را داشته باشد. (برای مثال روبه روی ساختمان)
 • 6- مطمئن شوید که پلاک ساختمان شما از داخل کوچه یا خیابان قابل مشاهده می باشد.
 • 7- درباره نقشه گریز خود با تمامی اعضای ساختمان گفت و گو نمائید.
 • 8- شماره آتش نشانی را به خاطر بسپارید.
 • 9- عملیات اطفا حریق را تمرین نمائید.
 • 10- این پلن را با استفاده از جدول شبکه ای پیاده سازی نمائید.
سوالات متداول

بیشترین آتش‌ سوزی‌ها درخانه از کجا آغاز می‌شود؟

آشپزخانه

 

هنگام آتش‌ سوزی در آشپزخانه اولین اقدام چیست؟

سیستم برق و گاز را قطع کنید.

 

هنگام نصب سنسور هشداردهنده دود در خانه، به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

به صورت ماهانه، هشداردهنده را تست کنید و مطمئن شوید که درست کار می‌کند. هنگام نصب دستگاه هشداردهنده، اطمینان حاصل کنید که همه اعضای خانواده در هر اتاقی از خانه، زنگ هشدار را بشنوند. اگر دستگاه هشداردهنده با باطری کار می‌کند، باطری آن را به صورت مرتب چک کنید که تمام نشده باشد.

 

تمهیدات لازم در مورد لوازم برقی چیست؟

اگر وسیله برقی صدایی غیرعادی و یا بوی سوختگی می‌دهد، آن‌ها خاموش کرده و از برق بکشید، این وسایل را یا تعمیر کنید یا کلا تعویض کنید. هر وسیله برقی دارای نکات امنیتی است که از سوی شرکت تولیدکننده برای آن‌ها در نظر گرفته‌شده است، این نکات را رعایت کنید. برای حفاظت پریزهای بدون استفاده، درپوش‌های ایمنی به کار ببرید.

 

به چه تعداد سنسور هشداردهنده دود در خانه نیاز داریم؟

بستگی به اندازه خانه دارد. اما حداقل در هر طبقه یک سنسور نیاز است. در آشپزخانه که ضروری است.

 

آیا مونوکسید کربن باعث آتش‌ سوزی می‌شود؟

بله، هنگامی که روی اجاق گاز غذا طبخ می‌کنید یا به طور نامناسب و غیر اصولی از شومینه استفاده می‌کنید، خطر آتش‌سوزی و مسمومیت با مونواکسید کربن در خانه را افزایش می‌دهید. برای پیشگیری از این اتفاق، بهتر است از سنسورهای دوگانه‌ای ‌که هم دود و هم میزان گاز دی‌اکسید کربن را تشخیص می‌دهند، استفاده کنید.

 

اعضای خانواده خود را چگونه برای آتش‌ سوزی آماده کنیم؟

برنامه‌ای برای بعد از وقوع آتش‌ سوزی داشته باشید، طوری‌ که همه اعضای خانواده بدانند بعد از آتش‌ سوزی باید چه کار کنند. همچنین بهتر است همه اعضای خانواده چگونگی استفاده از کپسول آتش‌ نشانی را یاد بگیرند. همه اعضای خانواده باید بدانند که بعد از وقوع آتش‌ سوزی، از کجا و چگونه سیستم گاز و برق را قطع کنند. به کودکان بیاموزید که بعد از آتش‌ سوزی با 125 تماس بگیرند.

 

اگر وسیله‌ای آتش گرفت و شعله‌ ور شد، چگونه آن را خاموش کنیم؟

شعله را با شن، نمک، پتوی نمناک یا پوشش‌های دیگر خفه کنید.

 

هنگام آتش‌ سوزی برای جلوگیری از دود گرفتگی چه کار کنیم؟

برای جلوگیری از دود گرفتگی و حفظ سلامتی در شرایطی که امکان رفتن به محل ایمن و دور از آتش نیست، می‌توان با استفاده از پارچه یا دستمال مرطوب و قرار دادن آن روی دهان و بینی در مقابل دود از خود و دیگران حفاظت کنید.

 

اگر هنگام آتش‌ سوزی امکان خروج از واحد را نداریم، چه کار کنیم؟

در صورتی که حریق در بخشی از یک ساختمان رخ داده باشد و امکان خروج از واحد وجود نداشته باشد، در همان واحد که امن است و هنوز آتش به آن سرایت نکرده، بمانید و در صورت امکان پشت در‌ها را با حوله مرطوب بپوشانید.

 

اگر دچار حریق شدیم، چه کار کنیم؟

اولین اقدام این است که لباس‌های دارای الیاف مصنوعی و پلاستیکی را از خود دور کنید.