X


بررسی بهینه بودن مصرف آب، برق و گاز در ساختمان ها
بررسی مصرف بهینه انرژی

چرا ساختمانی نمی سازیم که کم مصرف، عایق و دوستدار انرژی و محیط زیست باشد؟ چرا ساختمانی می سازیم که باید سالهای بعد برای بهینه سازی انرژی در آن هزینه کنیم، آن هم با اثربخشی و کارایی کم؟ یا ناآگاهانه، مردم را به روشهای غیرایمن (مانند درز بندی کامل) برای کاهش مصرف تشویق کرده یاسوق دهیم؟ یا از مردم بخواهیم هر طور شده مصرف شان را کم کنند وگرنه جریمه می شوند در حالیکه آنها نقش زیادی در مصرف بالای انرژی ساختمان ندارند. واضح است که مشکل اصلی در کیفیت ساختمان و سپس کیفیت و راندمان سیستم های انرژی بر گرمایشی و سرمایشی است.

قابل توجه است که با وجود اولویت عایق در صرفه جویی انرژی در ساختمان، با رعایت استانداردهای ایمنی و سلامت ساکنان ساختمانها از طریق پیش بینی دریچه استاندارد تامین هوای تازه و تعویض هوا، نصب پنجره دوجداره صحیح، منطقی و در کاهش مصرف انرژی موثر است. حتی با اجرای عایق ساختمان، پنجره دوجداره "یو پی وی سی" استاندارد نیز نباید فراموش شود و اهمیت و جایگاه آن محفوظ است. 

ساختمانهای ما دوستدار انرژی و محیط زیست نیستند. ساختمانهای ما بگونه ای ساخته شده اند که سرما و گرمایی که با هزینه های گزاف تامین می شود را حفظ نمی کنند و بواسطه عایق نبودن پوسته خارجی (دیوارها، سقف و کف) و عایق نبودن تاسیسات سرمایشی و گرمایشی ساختمان، سرما و گرما را به سرعت از دست می دهند و درنتیجه وسایل حرارتی یا سرمایشی باید بیشتر و بیشتر و چند برابر استاندارد کار کنند و انرژی مصرف کنند تا محل سکونت را سرد یا گرم کنند.

 

انرژی مصرفی ساختمان‌ها تحت تاثیر عوامل گوناگونی قرار دارند که عبارتند از:
 1- آب و هوای محلی
 2- مکان و جهت قرارگیری ساختمان
 3- نوع طراحی ساختمان
 4- نوع کاربری و نحوه استفاده از ساختمان

 

به علاوه مدیریت انرژی در ساختمان‌ها را می‌توان با در نظر گرفتن عوامل زیر مورد بررسی قرار داد:
 1- محل قرارگیری ساختمان
 2- پوشش ساختمان
 3- سیستم‌های مختلف تاسیساتی
برای بهترین نتیجه

برای پروژه های فوق العاده

برای جلو گیری از مشکل
ایران کشوری سرشار از نعمت‌های طبیعی است. کشور ما در رتبه‌های نخستین برخورداری از نفت و گاز قرار دارد اما این وفور نعمت نباید دلیلی بر اسراف منابع و نعمت‌های طبیعی شود. در سال‌های اخیر نیز با افزایش قیمت خدماتی چون لوله‌کشی آب، برق، گاز خانگی و … روبه‌رو شده‌ایم. همین مسئله موجب شده است مردم به فکر کاهش مصرف انرژی در خانه باشند تا بتوانند در هزینه‌ها هم صرفه‌جویی کنند. راهکارهای زیادی برای کاهش مصرف انرژی وجود دارد. صرفه جویی ، توجه به برچسب انرژی ، کم کردن درجه حرارت و …

علاوه بر کاهش هزینه‌ها، مسئولیت ما در برابر آیندگان یکی دیگر از دلایلی است که باید به فکر کاهش مصرف انرژی خانه باشیم. آیندگان نیز حق استفاده از نعمت‌های الهی را دارند و کشور موفق کشوری است که در برنامه‌ریزی برای توسعه پایدار موفق عمل کنند.
از طرفی باید به این نکته توجه کنیم که بسیاری از انرژی‌ها تمام‌شدنی هستند و سال‌های طولانی زمان می‌برد تا بازسازی شوند و گاهی ممکن است برخی از آنان بعد از پایان ذخایر زیرزمینی دیگر بازتولید نشوند.

یکی دیگر از دلایل مهم صرفه‌جویی، گرم شدن زمین است. استفاده از برخی از انرژی‌ها موجب گرم شدن زمین و در نتیجه آسیب‌رسانی به آن می‌شود؛ بنابراین همگی باید در کاهش مصرف انرژی خانه‌ها و اماکن مختلف کوشا باشیم تا اول از همه خودمان را از خطرات احتمالی نجات دهیم.

با به کارگیری برخی از راهکارها و روش‌های صرفه‌جویی، می‌توانیم کاهش مصرف انرژی خانه را به عمل برسانیم و به دنبال آن از بسیاری از هزینه‌ها کم کنیم.

 

جمع‌بندی

با توجه به محدودیت منابع و نیاز آیندگان به آن‌ها، همه ما باید در راستای کاهش مصرف انرژی خانه و سایر مکان‌ها تلاش کنیم. صرفه‌جویی به معنای استفاده مفید و بهینه از منابع محدود و تجدید ناپذیر است. با توجه به نکات ذکر شده، مواردی که موجب کاهش مصرف انرژی خانه می‌شوند و در مصرف بهینه انرژی موثر هستند، شامل موارد زیر می‌شوند:

  • 1- داشتن برچسب مصرف انرژی.
  • 2- استفاده صحیح با توجه به دفترچه راهنمای محصولات.
  • 3- استفاده از درزگیرها.
  • 4- توجه به درجه حرارت و سرمایش لوازم.
  • 5- خاموش کردن لوازم بلا استفاده.
  • 6-  استفاده از ظرفیت کامل لوازم.
  • 7- چک کردن سلامت لوازم.
  • 8- توجه به ساعات اوج مصرف (در فصول مختلف متفاوت است).
  • 9- فرهنگ سازی در زمینه مصرف انرژی که در نهایت به کاهش مصرف انرژی خانه و کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند.