X


تعمیر و نگهداری انواع موتورخانه در ساختمان ها
پشتیبانی عملکرد انواع موتورخانه ها ، استخر و سونا

موتورخانه چیست؟

به فضایی در ساختمان که تجهیزات تاسیساتی مربوط به گرمایش و سرمایش، تولید آب گرم مصرفی و پمپاژ آب و همچنین تابلو برق های مربوط به ساختمان در آن قرار دارند، موتورخانه می گویند.

 

چرا نیاز به قرارداد نگهداری و تعمیرات موتورخانه داریم؟

همه ما این جمله را شنیده ایم که : ” پیشگیری بهتر از درمان است” البته که این جمله عموما در پزشکی استفاده می شود اما در اینجا این جمله در مورد تجهیزات موتورخانه کاربرد دارد. بارها و بارها، در سرکشی از پروژه ها و موتورخانه های ساختمان ها، مشاهده کرده ایم که هزینه های هنگفتی که کارفرما برای تعمیر موتور خانه  پرداخت کرده است، به علت عدم رعایت اصول تعمیر و نگهداری موتورخانه است و اگر قبل از خرابی موتورخانه، از روش های اصولی و صحیح و همچنین از نفرات و متخصصان (ایمن تیک) صحیح استفاده می کرد، هیچ گاه این هزینه ها را متحمل نمی شد و تجهیزات سال های بسیار بیشتری کار می کردند.

موتورخانه ها معمولا بخش فراموش شده ساختمان هستند! چرا که موتورخانه ها اغلب در دید نیستند. غالبا" موتورخانه ها در پایین ترین طبقه ساختمان هستند و در حالت عادی و نرمال به خوبی کار می کنند. ارزش موتورخانه زمانی فهمیده می شود که خراب می شود! زمانی که موتورخانه خراب می شود و در نتیجه آن، آب گرم دمایش کم می شود و یا گرمایش و یا سرمایش ساختمان دچار مشکل می شود، ارزش واقعی و میزان تاثیر گذاری آن در کیفیت و آسایش زندگی مشخص می شود.

 

تعمیر و نگهداری موتورخانه به روش صحیح، باعث افزایش عمر موتورخانه می شود

فرض کنید که دو نفر اتومبیلی جدید و یکسان خریده اند. شخص اول دائما حواسش به خرابی های خودرو خود هست. به محض شنیدن کوچکترین صدای اضافه، آن را بررسی می کند و یا با مکانیک مشورت کرده و مشکل را رفع می کند، همچنین این فرد هنگام رانندگی، حواسش به سلامت خودرو است یعنی موقع گاز دادن و ترمز کردن و تعویض دنده دقت می کند تا کمترین آسیب را به خودرو وارد کند. اما شخص دوم به هیچ عنوان به سلامت خودرو دقت نمی کند و معمولا هیچ چیزی را بررسی نمی کند و تا زمانی که خودرو به علت خرابی روشن نشود، به مکانیک مراجعه نمی کند و همچنین موقع رانندگی هیچ دقتی ندارد و باعث آسیب دیدن به خودرو می شود. بعد از چند سال مطمئنا خودرو شخص اول مثل روز اول کار می کند اما شخص دوم به فکر رد کردن خودرو خود و خرید یک اتومبیل جدید می افتند. احتمالا" شخص دوم خودروی خود را چند بار تعمیر اساسی کرده است و حالا باید با ضرر، خودروی خود را بفروشد. اما شخص اول هم هزینه کمتری طی سالیان استفاده از خودرو کرده است و همچنین، خودروی او سالم است و سال های بیشتری کار میکند.

داستان تعمیر و نگهداری موتورخانه چیزی شبیه به همین داستان خودرو است. ساکنین ساختمان هم تا زمانی که موتورخانه کار میکند، هیچ اقدامی برای سرویس موتورخانه انجام نمی دهند و به محض اینکه سیستم دچار مشکل شده و کار نکند، متوجه می شوند که حالا هزینه زیادی را باید بپردازند همچنین موتورخانه و تجهیزاتی که می توانست سالیان زیادی برای ساختمان و افراد آن کار کند، به علت استفاده نامناسب از تجهیزات، خراب شده و نیاز به تعمیر اساسی و یا تعویض پیدا کرده است. اما می توان با تعمیرات و نگهداری اصولی، عمر سیستم را افزایش داد. در صورتیکه سرکشی های دوره ای صورت گیرد و تمام  پارامترهای ضروری در موتورخانه بررسی شوند و قبل از ایجاد خرابی های بزرگتر، تجهیزات سرویس شوند، میزان خرابی های سیستم کاهش یافته و عمر تجهیزات به شدت بالا می روند. یکی از مشکلات بزرگ ساختمان ها این است عمر تاسیسات ساختمان، کوتاهتر از عمر خود ساختمان است و به همین دلیل معمولا در طی سالیان عمر ساختمان، تاسیسات و لوله کشی ها و موتورخانه آن اغلب  تا دو بار تعویض می شوند.
برای بهترین نتیجه

برای پروژه های فوق العاده

برای جلو گیری از مشکل
نگهداری صحیح موتورخانه باعث افزایش رفاه ساکنین درساختمان می شود

مطمئنا دلیل اصلی که ساکنین ساختمان ها، علی الخصوص ساختمان های مسکونی و تجاری، نیاز به تعمیر و نگهداری موتورخانه خود دارند، افزایش رفاه هست. زمانی که تجهیزات سرمایشی و گرمایشی به درستی کار کنند، دمای هوای خانه در تابستان خنک و در زمستان گرم و متعادل باشد و همچنین فشار آب ساختمان مناسب و آب گرم برای حمام فراهم باشد، رفاه ساکنین به شدت افزایش می یابد و رضایت از زندگی در آن ساختمان بالا می رود.

شاید خیلی ها به این نکته دقت نکنند، اما ما تاسیساتی ها، زمانی که قصد خرید و یا اجاره خانه ای را داشته باشیم، ابتدا تاسیسات آن را بررسی می کنیم، اگر موتورخانه ای داشته باشد به داخل آن رفته و سالم بودن آن را بررسی می کنیم. در صورتی که ساختمان از نظر تاسیساتی مناسب نباشد معمولا قید آن خانه را می زنیم. پس ممکن است تاسیسات سالم ساختمانی باعث افرایش قیمت خانه نیز شود.

 

سلامت تاسیسات ساختمان نشان دهنده مدیریت صحیح ساختمان است

سالم بودن تاسیسات ساختمان، نشانه ای از سالم بودن و کیفیت کل ساختمان و آگاهی مدیریت و ساکنین آن است. اگر ساختمانی شرایط تاسیساتی مناسبی داشته باشد، متوجه می شویم این ساختمان دارای مدیریت آگاه و کارآمدی است.

ما (ایمن تیک) از هم صحبتی با مدیران ساختمانی که ارزش سیستم تاسیسات ساختمان را می دانند و روی سلامت آن تاکید دارند لذت می بریم. چون آن ها متوجه شده اند که تاسیسات، بخشی است که در ظاهر ساختمان حضور ندارد اما به مقدار قابل توجهی بر کیفیت زندگی ما تاثیر می گذارد. به طور مثال اگر یک سرامیک راهرو کنده شده باشد، شاید از نظر ظاهری برای ساختمان بد باشد اما روند زندگی ساکنین را مختل نمی کند، اما کافیست یک مشکل کوچک برای یکی از مشعل های موتورخانه رخ دهد و آب گرم برای استحمام و گرمایش ساختمان کاهش یابد که همین اتفاق باعث می شود کل ساختمان درگیر این مسئله شوند و روند زندگی آن ها مختل شود.

 

پیمانکار نگهداری موتورخانه باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟​

پیچیدگی تجهیزات نسل جدید موتورخانه ها به حدی است که پیمانکاران سنتی که تا پیش از این در بهترین حالت با دیگ های چدنی و مشعل های کوچک سر و کار داشتند، دانش و تجربه لازم در این خصوص را دارا نیستند.

الف: داشتن مدارک تحصیلی مرتبط

ب: داشتن یک تیم (نه اینکه کلیه خدمات منحصرا توسط یک نفر صورت پذیرد!)

ج: داشتن ابزارآلات تخصصی ( نه آچار شلاقی و لوله گیر!!!)

د: داشتن تاییدیه های مرتبط

ه: داشتن سوابق کاری مرتبط و رضایتنامه ها

که با احراز شرایط مذکور خاطر کارفرما از بابت کیفیت خدمات مربوط به تاسیسات ساختمان آسوده خواهد شد.