X


محوطه سازی و باغچه آرایی در ساختمان ها
حفظ و نگهداری فضای سبز و محوطه سازی

محوطه سازی چیست ؟

به زبان ساده می توان محوطه سازی را چگونگی بکار بردن و جانمایی المان های مختلف مورد نیاز در یک فضا تعریف کرد. شاید در نگاه اول تصور این باشد که جدول بندی و مشخص کردن فضای سبز و راه ها تعریف مشخصی از محوطه سازی باشد، اما این چنین نیست و تمامی موارد بالا تنها اجزایی از عملیات پیچیده محوطه سازی می باشند.

بعنوان مثال در محوطه سازی یک شهرک مسکونی بایستی تمامیه موارد و ضوابط مباحث مختلف مسکن و شهرسازی در کنار طراحی زیبا و چیدمان مناسب بکار برده شود که از این موارد می توان به جانمایی نقاط امن، دسترسی های مختلف، فضا سازی های مناسب با جمعیت، و تراکم کلی فضا اشاره کرد. بعنوان نمونه دیگر می توان به محوطه سازی ویلا و ساختمان اشاره کرد که در کشور ما در حال افزایش می باشد. در محوطه سازی ویلا، باغ ها و ساختمان بایستی به زیبایی در کنار ایمنی و استاندارد بودن آن توجه نمود. در طراحی اولیه محوطه سازی بایستی اولویت بندی را همیشه رعایت نمود. بعنوان نمونه در محوطه سازی ساختمان های مسکونی، ویلا و باغ بایستی موارد زیر را طبق نیازها و استانداردهای موجود اولویت بندی کرد:

۱) ایمنی
۲) دسترسی به فضای مسکونی و دیگر فضاها
۳) چیدمان صحیح آیتم و المان هایی دکوراتیو در کنار یکدیگر
۴) فضا سازی مناسب
۵) استفاده از رنگ بندی های متناسب با فضا و در عین حال متناسب با دیگرالمان ها
۶) داشتن زیبایی هر جزء از المان ها در فضا بصورت تکی
۷) پیش بینی مسیر صحیح انشعابات و تاسیسات ساختمانی و نزدیکی آن ها به فضای مورد استفاده

 

با ارزش گذاری به فضاهای محوطه ساختمان ها، موجب سرزندگی آن محل و ساختمان شده که این امر با کمک انواع پوشش گیاهی، درخت و درختچه ها و همچنین با تعریف مسیرهای عبوری، مکث و استراحت به کمک پرگولا یا آلاچیق و جانمایی مبلمان، باربیکیو، آبنما و… فضایی زنده و محلی برای گذران وقت ایجاد خواهد نمود. استفاده از گیاهان و اقلامی همچون فلاورباکس(جعبه گل)، واتروال(آبنما)، پرگولا(تراس سبز)، نیمکت، آلاچیق و … در محوطه ها می تواند علاوه بر زیبایی و تنوع در محوطه ساختمانی حس تعلق نسبت به محوطه را برای ساکنان ساختمان ایجاد نماید. حس مکان داشتن، منجر به جذابیت بیشتر این فضا و افزایش استفاده از آن می گردد. از عوامل و دلایل ایجاد این حس مکان، می توان جذاب بودن، سرسبز بودن، دعوت کننده بودن، داشتن فضاهای راحت برای نشستن و ایجاد حس تعامل و دوستی با دیگران را بر شمرد. محوطه سازی شامل مراحل مختلفی است که ابتدا از مرحله ی بازدید و ملاقات اولیه متخصص آن (ایمن تیک) با کارفرما شروع شده و می توان گفت تمام شدنی نیست! چرا که محوطه سازی همواره توام با کاشت گیاهان و گونه های زینتی تکمیل میشود که گیاهان همواره نیاز به مراقبت و نگهداری دارند.
برای بهترین نتیجه

برای پروژه های فوق العاده

برای جلو گیری از مشکل
مهم‌ترین اصول محوطه سازی فضای سبز در ساختمان ها:

۱. وحدت: وحدت در محوطه سازی تکرار و سازگاری یک طرح است. از تکرار برای ایجاد وحدت در طراحی شما با تکرار عناصری مانند گیاهان و دکورها در منظره استفاده می شود. از سازگاری برای ایجاد وحدت با قرار دادن عناصر مختلف یک منظره در کنار هم برای ایجاد یک واحد یا موضوع مشترک استفاده می شود.

 

۲. تعادل: تعادل به سادگی یک احساس برابری است. تعادل در طراحی دو نوع دارد: تعادل متقارن و نامتقارن. در تعادل متقارن؛ دو طرف منظره یکسان هستند در حالی که در تعادل نامتقارن؛ ترکیب منظره با استفاده از عناصر و اشیاء مختلف که وزن تخیل تقریباً یکسانی دارند متعادل می شود.

 

۳. کنتراست و هماهنگی: کنتراست به برجسته سازی عناصر خاصی در طراحی شما کمک می کند، در حالی که هماهنگی به عناصر موجود در ترکیب منظره کمک می کند تا یکپارچه به نظر برسند. عناصر متضاد، وقتی بیننده در کنار یکدیگر قرار می گیرند توجه او را جلب می کنند. کنتراست و هماهنگی با کنار هم قرار دادن عناصر هنری یا استفاده از رنگهای مکمل در کنار هم حاصل می شود.

 

۴. رنگ: رنگ به طراحی منظره شما ابعادی از زندگی واقعی می بخشد. به نظر می رسد رنگ های گرم (به عنوان مثال قرمز و نارنجی) به سمت شما پیش می روند و باعث می شوند یک شی نزدیک تر باشد. در حالی که به نظر می رسد رنگ های سرد مانند آبی و سبز از شما دور می شوند. از آبی و سبز برای ایجاد چشم انداز استفاده می شود.

 

۵. انتقال: انتقال به سادگی یک تغییر تدریجی است. انتقال در یک طرح منظره با تغییر تدریجی اندازه گیاه یا شدت رنگ نشان داده می شود. انتقال همچنین می تواند به بافت، شکل شاخ و برگ و اندازه عناصر مختلف اعمال شود.

 

۶. خط: لاین یا خط مادر تمام عناصر در طراحی منظره است. خطوط تقریباً در همه جا استفاده می شوند از جمله ایجاد تخت، ورودی، راهرو، بافت محوطه  و چشم انداز. از خطوط برای ایجاد توهم از عمق و فاصله نیز استفاده می شود.

 

۷. تناسب: تناسب به اندازه یک عنصر در ارتباط با دیگری اشاره دارد. در میان ۸ اصل طراحی منظره، این واضح ترین اصل است اما هنوز به کمی برنامه ریزی و تأمل نیاز دارد. باید اطمینان حاصل شود که همه عناصر موجود در یک طرح منظره دارای تناسب مناسب هستند.

 

۸. تکرار: تکرار رابطه مستقیمی با وحدت دارد. داشتن چندین عنصر و فرم در یک باغ خوب است، اما تکرار همان عناصر به طراحی شما اصطلاحات مختلفی می بخشد. بیش از حد اشیایی که به هم ربطی ندارند می توانند طرح شما را بدون برنامه و بهم ریخته نشان دهند. همچنین، بیش از حد از یک عنصر استفاده نکنید زیرا استفاده بیش از حد از یک عنصر باعث می شود طراحی شما خسته کننده و یکنواخت شود.