X


پشتیبانی از سیستم روشنایی محیطی در ساختمان ها
سیستم های روشنایی و نورپردازی

طراحی نورپردازی و انواع آن در ساختمان ها:

نورپردازی مدرن معمولا به منظور زیبا سازی فضای داخلی و تامین صحیح نور ساختمان انجام میشود. اولین پایه نورپردازی را، نورپردازی عمومی میگویند که در این سطح باید توجه داشته باشید که نور کافی برای کارهای کلی مانند رفت و آمد در محیط منزل و نقاط اساسی آن وجود داشته باشد.
نور باید به طور یکدست باشد و تمامی فضای خانه روشنایی لازم را داشته باشد.

 

نورپردازی تاکیدی

تامین نور لازم برای تاکید روی ناحیه یا شی خاص را تاکیدی میگویند. این نور پردازی معمولا به منظور تزیین نیز انجام میشود که در این حالت به آن نور پردازی تزیینی میگویند، هدف از آن زیباتر کردن فضا است و از ترندها و مدهای روز روشنایی در آن استفاده میشود.

 

نکته مهم در طراحی نور داخلی ساختمان

توجه داشته باشید که استفاده از لوسترها بیشتر جنبه زیبایی و جلب توجه دارد تا نورپردازی اصولی و مدرن. بهتر است از این تجهیزات در بالای میز ناهار خوری و گذرگاه ها استفاده شود.
افت قیمت چراغ های ال ای دی در سال های اخیر از مزایایی است که میتوانید از آن بهره مند شوید؛ تا هم روشنایی فضای داخلی منزلتان را تامین کنید و هم صرفه جویی اقتصادی نمایید.

 

اهمیت طراحی روشنایی و نورپردازی برای فضاهای مختلف

در قرن بیستم با ارزشمند شدن برق و ممیزی های مصرف انرژی، طراحی روشنایی و نورپردازی رفته رفته پر رنگ تر و در سیستم های روشنایی به یک نیاز تبدیل شدن. با این رویکرد، شعار و فلسفه معماران روشنایی ” نوربیشتر، دید بیشتر ” تغییر کرد و طراحان سیستم های روشنایی به این نتیجه رسیدن که مهمتر از مقدار و شدت نور چراغ، زاویه و رنگ نور هست. با شناخت آنچه جان تیندال بیش از ۱۵۰ سال پیش مشاهده کرد، طراحان حرفه ای در صنعت نورپردازی به یک رویکرد پویاتر دست پیدا کرن که با طراحی و نورپردازی می تونیم یک ارتقاء در فرم های معماری بدون جابجایی فضا ایجاد کنیم.

این حرفه یک فرصت تجاری عظیم در قالب صرفه جویی مصرف انرژی رو مطرح کرد. اداره اطلاعات انرژی آمریکا در سال ۲۰۱۰ مقدار مصرف انرژی برق برای سیستم روشنایی ساختمان ها رو ۲۹۷ میلیارد کیلو وات ساعت برآورد کرده که ۲۲ درصد مصرف انرژی برق در ساختمان ها به بخش روشنایی اختصاص داره. بنابراین امروزه با گران شدن برق و انرژی، طراحی روشنایی و نورپردازی هم یک امر ضروری و الزامیه.
برای بهترین نتیجه

برای پروژه های فوق العاده

برای جلو گیری از مشکل
تکنولوژی روشنایی و نورپردازی در ساختمان ها

یک طراح نورپردازی درطراحی سیستم روشنایی ساختمان، مجموعه نوری رو مناسب آن محیط با تجهیزات و تکنولوژی در دسترس به ارمغان میاره که تمام ویژگی های نوری در آن رعایت شده. معماران نورپردازی زیبایی و ظاهر چراغ یا لامپ رو هم در نظر می گیرن.

زیبایی از فاکتورهای قابل توجه در طراحی روشنایی و نورپردازیه. همچنین طراحی روشنایی نیاز به درک فنی از برق، منابع نوری، دید و حساسیت به مسائل زیبایی و معماری داره. در طراحی سیستم روشنایی و نورپردازی ساختمان ها، طراحان به چگونگی ارائه محیط یا اجسام، در دید مخاطب توجه دارن و برای شرایط اون محیط و ساختمان بدون توجه به برند و نوع خاصی از چراغ یا لامپ، طراحی رو انجام میدن.

در برخی موارد ممکن است به دلیل مصرف انرژی کمتر و بهینه کردن ساختمان از لحاظ ممیزی انرژی، نور روز رو هم در طراحی روشنایی درنظر بگیرن و محاسبات روشنایی در روز رو بر اساس نور روز وارد شده به ساختمان انجام بدن. طراحی روشنایی با کل طراحی ساختمان نیز هماهنگ و کارآمد شده. ساختمان های مدرن و زیبا، قبل از احداث ساختمان نسبت به تهیه طرح توجیهی روشنایی و نورپردازی ساختمان اقدام میکنن. در ابتدای فرآیند طراحی کلی ساختمان، نقشه اولیه به تیم طراحی روشنایی و نورپردازی هم داده میشه تا تغییرات و نظرات این تیم هم روی نقشه اعمال بشه.

 

عوامل مؤثر در طراحی روشنایی ساختمان ها:

بیشترین عوامل موثر بر الزامات طراحی روشنایی به بخش معماری تعلق داره. در طراحی روشنایی و نورپردازی ساختمان، ارتفاع سقف، رنگ دیوار، دردسترس بودن نور روز، زاویه های فضا و جهت گیری معماری در جنوب یا شمال، مهم و تاثیر گذاره. سیستم های روشنایی باید فرم ها و سطوح معماری رو به صورت یکپارچه روشن کنن. و بستگی به کار تعریف شده درهر فضا، مقدار کیفیت و کمیت نور در آن فضا طراحی بشه.

نور نقش اساسی در توانایی ما برای درک جهان اطراف داره. بنابراین سیستم روشنایی و نورپردازی نقش مهمی برای درک فضای اطراف داره و حتی می تونه روی عملکرد شخص در اون فضا تأثیر بذاره. روشنایی و نور می تونه عملکرد، خلق و خوی، روحیه، ایمنی، امنیت و تصمیمات را تحت تاثیر قرار بده.

 

کاربرد فضای مورد نظر برای طراحی روشنایی

در ایجاد طراحی روشنایی نور، دانستن کاربرد اون فضا مهمه. طراح روشنایی و نور میتونه مقدار نور، کیفیت نور، روشنایی و جهت رو تعیین کنه.

در طراحی سیستم روشنایی باید اطمینان حاصل بشه که نور مناسب و کافی برای استفاده در فضا با توجه به کاربرد اون فضا، ساطع و تولید بشه. علاوه بر توزیع نور در فضای عمومی، روشنایی یک محدوده و مکان خاصی هم به طور هدفمند نورپردازی بشه. به طور مثال گالری ها و نمایشگاه های هنری، با استفاده از نورپردازی عمومی یک نور عمومی رو ساطع و در فضا یا سالن پخش می کنن. بعد هر آیتم یا بخش مانند تابلو، به صورت مجزا با نور خاص و هدفمندی نورپردازی و نورانی میشه.