X


پشتیبانی تاسیسات گرمایشی در ساختمان ها
تاسیسات حرارتی و برودتی

معرفی انواع سیستم های گرمایشی در ساختمان

سیستم گرمایشی یکی از وسایلی است که در تمامی ساختمان ها یافت می شود. بسته به سلیقه و بودجه ای که فرد در نظر می گیرد می توان سیستم های گرمایشی مختلفی را در ساختمان استفاده کرد. بخاری و شومینه از وسایل گرمایشی می باشند که سال های زیادی است در اکثر ساختمان ها برای تامین گرمای مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرند. شوفاژ نیز از وسایل گرمایشی محبوب در میان افراد می باشد و در بسیاری از آپارتمان ها و ساختمان های چند واحدی از آن استفاده می شود.

در سال های اخیر سیستم های گرمایشی نوینی وارد بازار شده اند که با آغاز فصل سرما شروع به کار می کنند. سیستم گرمایش از کف از سیستم های گرمایشی می باشد که در سال های اخیر به محبوبیت بالایی در میان افراد دست یافته است. نصب این سیستم نیاز به لوله کشی در کف ساختمان دارد و در مراحل ساخت ساختمان این تاسیسات لوله کشی انجام می گیرد. سیستم گرمایشی قرنیزی نیز یکی دیگر از انواع مدرن سیستم های گرمایشی می باشد که مانند قرنیز دور تا دور ساختمان قرار می گیرد.

پکیج ها از انواع محبوب سیستم های گرمایشی می باشند که به علت حجم کوچک و کیفیت بالایی که دارند مورد استقبال زیادی قرار گرفته اند.

تاسیسات گرمایشی ساختمان جزو یکی از تاسیسات حرارتی ساختمان محسوب می‌شود که در مطبوع کردن هوای سرد نقش مهمی دارد. این تاسیسات به منظور گرم کردن دما در فصل سرد استفاده می‌شود. از جمله سیستم‌های گرمایشی ساختمان، می توان به سیستم حرارت مرکزی (موتورخانه)، پکیج‌های دیواری و چیلر اشاره نمود. البته استفاده از بخاری و شومینه نیز برای تامین گرمای هوا در بعضی‌ ساختمان‌ها رایج می باشد.

 

الف - موتورخانه

استفاده از سیستم حرارت مرکزی در ساختمان‌های امروزی، شیوهٔ متداولی است. در این شیوه موتورخانه از طریق لوله‌های رفت و برگشت در رادیاتورها حرارت را در ساختمان جریان می‌دهد و باعث افزایش حرارت محیط می‌شود. این شیوه عمر کارکرد مفیدی دارد و ایمنی آن بالا است.

دلیل ایمنی بالای سیستم گرمایشی موتورخانه، دور بودن موتورخانه از فضای مسکونی ساختمان است که خطر گازگرفتگی را به حداقل می‌رساند. در کنار این مزیت‌ها، این سیستم حرارتی یک مشکل دارد و آن عدم امکان تنظیم حرارت به صورت مجزا برای هر واحد ساختمانی است.

 

قطعات و اجزای موتورخانه:

  • دیگ
  • مشعل
  • منبع انبساط
  • پمپ سیرکولاتور
  • مبدل‌های حرارتی

 

ب - پکیج دیواری

پکیج‌های دیواری، نوع دیگری از تاسیسات گرمایشی ساختمان هستند که به منظور تامین گرمایش ساختمان و آب گرم آن مورد استفاده قرار می‌گیرند. پکیج‌ها نسبت به موتورخانه مزایای بیشتری داشته و به همین دلیل در بیشتر خانه‌ها، جایگزین موتورخانه شده‌اند.

از جمله مزایای پکیج نسبت به موتورخانه، حذف فضای اِشغالی توسط موتورخانه و مستقل بودن هر واحد ساختمانی در تنظیم درجهٔ حرارت محیط است. در ساختمان‌هایی با واحد کم بهتر است از پکیج دیواری استفاده شود. در ساختمان‌هایی با بیش از بیست واحد، سیستم حرارت مرکزی مناسبتر است.

 
برای بهترین نتیجه

برای پروژه های فوق العاده

برای جلو گیری از مشکل
نصب سیستم گرمایش در بسیاری از مناطق ایران به دلیل برودت هوا یک امر اجتناب ناپذیر است. انواع مختلفی از سیستم‌های گرمایشی وجود دارند و هر کدام مناسب منطقه و خانه‌های خاص هستند. برای نصب هر سیستم گرمایشی نیز نیاز است که به متخصص آن (ایمن تیک) مراجعه کنید.

 

انواع سیستم گرمایش در ساختمان:

همانطور که گفته شد سیستم‌های گرمایشی انواع مختلفی دارند و هر کدام برای منطقه و خانه‌ای خاص مناسب هستند که در زیر به آن‌ها اشاره شده است.

الف - سیستم گرمایش بخاری گازی.

ب - سیستم گرمایش پکیج و رادیاتور.

ج - سیستم گرمایش از کف.

د - سیستم گرمایش مرکزی (شوفاژ خانه) و رادیاتور.

ه - سیستم گرمایش مرکزی فن کوئل.

و - سیستم گرمایش داکت اسپیلت.

 

چه زمانی به یک متخصص نصب و راه اندازی سیستم گرمایش نیاز داریم؟

به‌ طور کلی چه در مرحله اجرای تأسیسات در سازه‌ های در حال احداث و یا در حین بهره برداری از ساختمان نیاز به متخصص نصب و راه اندازی سیستم گرمایشی وجود دارد.

برای نصب، راه اندازی و گارانتی کردن سیستم‌های گرمایشی به متخصص آن نیاز است و در ادامه، هنگام بهره برداری به منظور سرویس سالانه سیستم گرمایش و تعمیر یا تعویض قطعات به متخصص سیستم گرمایش نیاز است.

 

توانایی‌های متخصص نصب سیستم گرمایشی چیست؟

یک متخصص نصب سیستم گرمایشی باید توانایی خواندن نقشه‌های تأسیسات را داشته باشد.

نیاز است که نصاب سیستم گرمایشی توانایی اجرای لوله کشی و سیم کشی‌های مورد نظر را طبق نقشه‌های مهندسی داشته باشد.

نصاب سیستم گرمایشی باید در زمینه نصب لوله و انجام سیم کشی‌های مربوطه تبحر داشته باشد.

نصاب سیستم‌های گرمایشی باید در صورت وجود خرابی یا نقص در سیستم توانایی تشخیص و رفع آن را داشته باشد.

 

چگونه یک متخصص خوب برای نصب سیستم گرمایش پیدا کنیم؟

راه‌های بسیاری برای یافتن یک متخصص نصب سیستم گرمایشی وجود دارد ولی راحت‌ ترین و بی‌دردسر ترین راه یافتن یک فرد متخصص از طریق (ایمن تیک) است که در آن می‌توانید به متخصص‌های انواع عملیات ساختمانی دسترسی داشته باشید و مشکلات ساختمان خود را برطرف نمایید.