X


پشتیبانی تجهیزات تهویه هوای پارکینگ در ساختمان ها
سیستم های تهویه هوا و تخلیه آلایندگی ها

تهویه پارکینگ چیست؟

شاید در نگاه اول تهویه پارکینگ ساده و کم اهمیت به نظر می رسد ولی از اهمیت زیادی برخوردار است در ادامه به معرفی سیستم تهویه پارکینگ میپردازیم.

با توجه به ضوابط ملاک عمل سامانه های تهویه، تخلیه و کنترل دود که توسط سازمان آتش نشانی تدوین شده است، برای محافظت از ساختمان ها در مقابل حریق نیاز به آشنایی با این مقررات و همچنین طراحی مناسب سامانه مورد نظر خواهیم داشت.

پارکینگ محل جمع شدن دود ها و آلودگی های ناشی از موتور خودروها و اگزوز وسایل نقلیه میباشد. هدف از استفاده تهویه پارکینگ، از بین بردن دود، حرارت و تهویه گازهای سمی است.

 

انواع سیستم تهویه پارکینگ در ساختمان ها

سیستمهای تهویه پارکینگ به سه دسته زیر تقسیم میشوند:

  • 1- سیستم تهویه ساده
  • 2- سیستم تهویه کانالی
  • 3- سیستم تهویه جت فن

 

الف - سیستم تهویه ساده

سیستم تهویه ساده از یک فن آکسیال برای انتقال هوا استفاده می کند. این سیستم بیشتر برای پارکینگ های بسیار کوچک مناسب است. این سیستم قدرت کمی دارد و نمیتواند هوا را به تمامی بخش های پارکینگ برساند به همین دلیل در پارکینگ های کوچک قابل استفاده است.

 

ب - سیستم تهویه پارکینگ کانالی

سیستم تهویه پارکینگ کانالی هم از فن آکسیال استفاده میکند. امکان پوشش تمامی فضای پارکینگ با این سیستم وجود ندارد. از این مدل سیستم تهویه پارکینگ بیشتر برای پارکینگ هایی با فضای متوسط استفاده می شود. این سیستم کانالی دارای زمان اجرا و هزینه زیادی، عدم زیبایی و پرت فضای معماری میباشد.

 

ج - سیستم تهویه جت فن پارکینگ

سیستم تهویه جت فن بر اساس روش های نوین طراحی شده است و جت فن ها جایگزین کانال ها میشوند.این سیستم بهترین و کامل ترین سیستم تهویه پارکینگ می باشد. جت فن هوای تمیز را به تمامی بخش های پارکینگ میرساند و هوای آلوده را به همین شکل جمع کرده و خارج میکند. جت فن ها در مدل های مختلف و بر اساس اندازه و نوع پارکینگ در بازار موجود هستند.

 

مزایای استفاده از سیستم هواکش پارکینگ در ساختمان ها:

1- بهینه سازی مصرف انرژی

2- تعمیر و نگهداری آسان و سریع

3- دارای سیستم بی صدا استفاده

4- بالابردن کیفیت هوای تنفس برای افراد در پارکینگ

5- سرعت بالا، حساسیت و واکنش سریع در مواقع خطر

6- جلوگیری از خطر انفجار و آتش سوزی و حفظ جان و مال ساکنین

7- استفاده از جدید ترین تکنولوژی های حسگرهای دود، آلایندگی و هواکش
برای بهترین نتیجه

برای پروژه های فوق العاده

برای جلو گیری از مشکل
ضوابط ایمن‌سازی پارکینگ‌ها در برابر دود گرفتگی

براساس استانداردهای ملی و بین المللی تمام پارکینگ‌های بسته به منظور خروج دود و سایر فرآورده های گازی ناشی از آتش سوزی، باید دارای تهویه مناسبی باشند.

 

ضوابط مربوط به پارکینگ‌های ساختمان ها:

1- در صورتی که پارکینگ در طبقات همکف و منفی یک باشد و مساحتی کمتر از 300 متر مربع داشته باشد و از طریق رمپ یا یکی از اضلاع با فضای آزاد در ارتباط باشد، نیازی به تعبیه سامانه تهویه مکانیکی ندارد.

2- سیستم تهویه در رابطه با پارکینگ‌های بسته تا طبقه منفی سه (شامل منفی سه با عمق کمتر از 9 متر) که مساحتی کمتر از 500 متر مربع دارند، می‌تواند تنها شامل کانال تخلیه به همراه دو فن معمولی باشد. اگر از فن محوری که به طور مستقیم با جریان هوای عبوری در ارتباط است استفاده می‌کنید، فن باید نرخ مقاومت در برابر حریق F300  داشته باشد.

3- پارکینگ نیمه باز به پارکینگی گفته می‌شود که از یک سمت دارای سطوح باز مرتبط با فضای آزاد است و این سطوح نیمی از سطح مورد نیاز پارکینگ های باز را تامین می‌نماید. پارکینگ‌های نیمه باز نیازی به تعبیه کانال و دریچه هوای تازه ندارند.

4- ساختمان عمیق ساختمانی است که دارای حداقل یک کف با عمق بیش از 9 متر نسبت به پایین‌ ترین تراز تخلیه خروج می‌باشد. طبقات زیرزمین این ساختمان‌ها، باید حتما مجهز به سامانه تهویه مناسب دود باشند حتی اگر کاربری غیر پارکینگ دارند.

 

نکات عمومی تهویه هوای پارکینگ‌ در ساختمان ها:

1- برای تخلیه گاز اگزوز خودروها و کاهش غلظت آلاینده های محیط، باید حداقل 6 مرتبه تعویض هوا در ساعت برای تمامی طبقات پارکینگ در شرایط عادی و حداقل 10 مرتبه تعویض هوا در ساعت برای یک طبقه پارکینگ انجام شود.

2- در پارکینگ‌های عمومی، فضاهای تجاری و اداری که کاربری عمومی دارند محاسبات و طراحی باید به گونه‌ای باشد که در شرایط عادی نیز در صورت افزایش غلظت آلاینده‌ها با فرمان حسگر گاز مونواکسید کربن، امکان افزایش ظرفیت تخلیه تا میزان مناسب برای هر طبقه وجود داشته باشد. به هیچ عنوان نباید میانگین غلظت گاز مونواکسید کربن در پارکینگ ها از 50 ppm در مدت زمان 30 دقیقه، بیشتر شود.

3- فشار پارکینگ باید همواره منفی نگه داشته شود و مقدار هوای جبرانی باید معادل 50 تا 70 درصد هوای تخلیه باشد.

4- اگر مساحت ناخالص هر طبقه از پارکینگ بیشتر از 2000 متر مربع باشد، هر طبقه باید حداقل به دو قسمت با اندازه تقریبا مساوی تقسیم شود و به دو راه خروج دسترسی داشته باشد. (استثنائا خروج دوم می‌تواند آسانسور و یا پله برقی باشد)

5- در صورتی که نیاز باشد طبقات به نواحی تقسیم شوند لازم است فضای هر طبقه از پارکینگ به نواحی و بخش های مجزا با مساحت حداکثر 3000 متر مربع تقسیم شوند که هر ناحیه باید دارای سامانه تخلیه و تامین هوای تازه جداگانه و مستقل باشد.

6- سیستمهای اعلام حریق باید بتوانند وقوع حریق در هر کدام از این بخش‌ها را شناسایی کرده و بخش درگیر در حریق را اعلام کنند و سامانه کنترل دود را به درستی راه اندازی نمایند. البته برای پارکینگ‌هایی که مساحت هر طبقه از آن ها بیش از 9000 متر مربع باشد، بخش‌بندی نواحی با هماهنگی سازمان آتش نشانی انجام می‌شود.

7- در برخی مواقع از دو فن موازی برای یک کانال استفاده می‌شود. دلیل این کار هم جلوگیری از تخریب و از کار افتادن فن حریق در اثر عدم کارکرد در طولانی مدت است. در این صورت این فن‌ها که معمولا از یکی برای شرایط عادی و از فن دیگر برای شرایط حریق استفاده می شود باید به سامانه تعویض خودکار مجهز باشند.

8- طراحی کانال‌ها باید به نحوی باشد که دهانه کانال‌های ورودی و خروجی هوا از هم حداقل 3 متر فاصله داشته باشند و به طور مستقیم روبروی هم قرار نگیرند و از ورود مجدد هوای تخلیه شده به داخل جلوگیری شود.

9- کلیه محاسبات ابعاد کانال باید بر اساس حداکثر سرعت 12 متر بر ثانیه (معادل 2400 فوت بر دقیقه) انجام شود.

10- در صورتی که از کانال‌های مشترک بین طبقات استفاده می‌شود باید از سرایت دود و حرارت به قسمت های دیگر بوسیله دمپر موتوردار جلوگیری شود.