X


کنترل لغزندگی سطوح تردد در ساختمان ها
استاندارد های ایمنی ، حفاظتی و بهداشتی

عدم وجود روشنایی و یا نور کم، وجود مواد لغزنده بر روی سطح راه رفتن مانند روغن، چربی، یخ، برف، عدم استفاده از علایم ایمنی (تابلو ایمنی) هشدار دهنده، عدم تعمیر و عیب یابی نکردن سطوح سست، استفاده نکردن از محصولات ضد لغزندگی در سطوح ناهموار و بسیار لغزنده و وجود چاله و شکاف در هنگام راه رفتن بر روی سطوح، برخی از علل شایع لغزندگی و سقوط و صدمات جسمانی هستند.

این شرایط می تواند به طور موقت یا دائم باشد. شرایط دائمی مواردی است  که صاحب ملک (حقیقی و حقوقی) از شرایط غیر ایمن و لغزنده کف با خبر بوده (مشکل لیز بودن پله ها و افراد به دفعات قبلا در آنجا لیزخورده‌اند) و می‌بایست برای رفع آن قبلا اقدام می‌شد.

اگر شرایط خطرناک برای یک دوره کافی از زمان وجود داشته است، و مالک زمان کافی برای کشف وضعیت خطرناک را داشته باشد، صاحبان املاک مسئول تثبیت و یا تعمیر هر گونه شرایط خطرناک که باعث لیز خوردن و سقوط افراد می شود هستند.

در صورت  محرز شدن کم کاری، مالک و مسئول ملک (تجاری-مسکونی-دولتی-خصوصی) در دادگاه مسئول است.

 

راه های جلوگیری از افتادن و سقوط کردن در ساختمان ها:

1- پیش از استفاده از نردبان، آن را خوب بررسی کنید.

2- پیش ازعبور از راه پله ها، ابتدا آن را خوب بررسی کنید و مطمئن شوید که روی سطح آنها شکستگی یا ماده ی لغزنده یی وجود ندارد.

3- پیش از عبور از راه پله، ابتدا از استحکام، مقاومت و سالم بودن پله ها اطمینان حاصل کنید. علاوه بر این مطمئن شوید که سطح روی پله ها به هیچ وجه لغزنده نباشد.

4- هرگز از کفش هایی با پاشنه های صاف که خطر لیز خوردن را افزایش می دهند استفاده نکنید.

5- از ایستادن روی جعبه و صندلی به جای استفاده از نردبان خوداری کنید.

6- هیچ گاه از نزدیک لبه های پشت بام و جای شبیه آن که خطر سقوط و افتادن وجود دارد، عبور نکنید.

7- دقت کنید که اشیایی را که حمل می کنید، دید جلوی شما را مسدود نکنند.

8- از کافی بودن نور محیط و مسیری که می خواهید گذر کنید مطمئن شوید.

9- اگر نتوانستید مانعی را از جلوی خود بردارید، هیچ گاه از روی آن عبور نکنید، بلکه سعی کنید که با عبور از اطراف آن، آن مانع را پشت سر بگذارید.

10- لباس های مناسب بپوشید و همیشه بند های کفش خود را ببندید.

11- از پریدن از ارتفاع بپرهیزید و در عوض از پله استفاده کنید.

12- عجله نکنید و روی پله ها ندویید.

13- مواظب هر گونه خطر احتمالی و بالقوه دیگری باشید.

14- در هنگام بالارفتن از نردبان از هر دو دست خودتان کمک بگیرید و در زمان کار کردن روی نرده بان حداقل سعی کنید علاوه بر قراردادن هر دو پا روی پله، توسط یکی از دو دست نردبان را نگه دارید.

15- در هنگام عبور از پله ها از نرده ها استفاده کنید.

16- از حمل بار بسیار سنگین که مانع حفظ تعادل و مسدود شدن دید جلوی شما می شود خوداری کنید.

17- آشغال را در ظروف مناسب خودشان نگه داری کنید.

18- در صورت مشاهده هر گونه شکاف و سوراخی درکف و یا هر گونه خطر دیگری که نیاز به  بررسی و تعمیر دارد، مورد را فورا به مدیر ساختمان خود گزارش دهید.

19- نسبت به سطوحی که از روی آنها عبور می کنید، هوشیار باشید.
برای بهترین نتیجه

برای پروژه های فوق العاده

برای جلو گیری از مشکل
چند راهکار برای جلوگیری از لغزش و لیز خوردن افراد در ساختمان ها:

 

الف: استفاده از ترمز پله

لیز خوردن در هنگام  ورود به ساختمان به یک مشکل اساسی و گاها همراه با خسارات جبران ناپذیر تبدیل شده است. معمولا پله های بیرونی به دلیل اینکه در معرض بارش باران و برف هستند اغلب اوقات لیز و لغزنده می باشند که باعث بروز حوادث مخصوصا برای افراد کم توان و مسن می شود. خطرات ناشی از این لیز خوردن به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیست ولی می توان با انجام اقدامات ساده این خطرات را به حداقل رساند. یکی از این راه کارها تیشه ای کردن سنگ است اما این روش خود باعث جمع شدن آب در این نواحی شده و در هنگام یخ زدگی باعث لیز شدن پله می شود.

بهترین گزینه و روش برای ایمن کردن هر چه بیشتر پله، استفاده از ترمز پله می باشد که علاوه بر جلوگیری از لیز خوردن و ایجاد اصطکاک و فرسایش، باعث بخشیدن جلوه ی زیبا و شکیل به پله و ساختمان می گردد.

 

ب: استفاده از پادری

قسمت ورود به ساختمان از مهمترین قسمت‌های هر سازه حساب می‌شود، زیرا ورودی اولین جایی است که هر کس برای ورود به ساختمان، با آن مواجه می‌گردد. پادری یا پادری آلومینیومی با بخشیدن جلوه ی بسیار شیک به محیط اجرا شده، می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌های مجریان ساختمان باشد. ظاهر اصلی پادری آلومینیومی به صورت پروفیل‌های آلومینیومی افقی بوده که با مغزی‌های pvc به یکدیگر متصل شده اند و قسمت رویه این پروفیل‌ها با استفاده از موکت‌ پوشیده می‌شود. جنس الیاف این موکت‌های پادری آلومینیومی به صورتیست که آلودگی گرفته شده از کف کفش را به خود نفوذ نداده و تنها در انبارک‌های خود محفوظ می‌کنند، از این رو با ساده ترین روش شست و شو، کاملا تمیز شده و به حالت طبیعی و اولیه ی خود باز می‌گردند. کیفیت و کارایی همراه با دوام و ماندگاری بسیار بالای پادری آلومینیومی، باعث محبوبیت این محصولات شده است. به طور خلاصه پادری آلومینیومی را در هر ساختمانی که به نظافت، زیبایی و دکوراسیون داخلی ساختمان خود اهمیت می‌دهد، می‌توان مشاهده نمود.

 

ج: استفاده از کفپوش اپوکسی

اپوکسی یک ماده منحصر به فرد برای استفاده بعنوان کفپوش است. هنگامی که کف بتنی صیقل داده شده و آماده شد، رزین و یک ماده شیمیایی سخت کننده با هم ترکیب می‌شوند و به روی کف بتنی ریخته می‌شوند. به موجب واکنش شیمیایی که بین این مواد رخ می‌دهد، طی چند روز به یک کفپوش سخت و مستحکم تبدیل می‌شوند و سپس لایه دوم و سوم به روی آن اعمال می‎شود. کفپوش اپوکسی یک کفپوش بدون درز است که پس از سخت شدن بروی کف یکدست شده و در فضا ترکیب می‌شود.

در برخی مواقع کفپوش اپوکسی در خانه‌ها، آشپزخانه‌ها یا سایر فضاهای داخلی خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شاید در نگاه اول کفپوش اپوکسی یک کفپوش صیقلی و لغزنده به نظر برسد اما در واقعیت اینچنین نیست. اضافه کردن ماده افزودنی آنتی اسکید به مواد هنگام اجرا، این سطح را کاملا در برابر خطرات لیز خوردن یا لغزش، حتی هنگام مرطوب و خیس بودن کف، ایمن می‌سازد.

 

توجه مهم:

9 درصد لیز خوردنها و افتادنها روی زمین باعث شکستگی استخوان جمجمه، ستون فقرات، دست، لگن و پا میشوند. هفت عامل در لیز خوردن و ایجاد حادثه در محیط نقش دارند:

 

1- آلودگی کف

2- موانع در مسیر عبور

3- نظافت

4- فاکتورهای انسانی

5- محیط (کف ناهموار و بی پایه و سست)

6- کفش نامناسب

7- روشنایی کم